Piyanoyu Keşfedin!

Piyano, özellikle klasik müzik severler için vazgeçilmezdir. Ne yazık ki günümüz elektronik müziği içinde diğer enstrümanlar gibi piyano da biraz köşede kalmıştır. Şimdi piyanoyu yeniden keşfetme zamanı. Bu yüzden biz de adeta birer efsane olan ve unutulmaya yüz tutmuş piyanistlerimizi köşelerinden çıkararak sizler için bir liste hazırladık.

Sergei Rachmaninoff

Sergei Rachmaninoff Rus besteci, orkestra şefi, piyanist. 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden birisidir. Rus romantizminin son büyük bestecisi unvanını taşır.

Rosita Renard

Rosita Renard 1894 yılında Şili’de doğmuş bir klasik piyanisttir. 1949’da vefatına kadar Amerika ve Avrupa’da birkaç defa sahne aldıysa da asıl kariyerini Şili’de sürdürmüştür.

Franz Liszt

Franz Liszt 19. Yüzyılın en önemli piyanistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kendisi aynı zamanda senfonik şiir tarzının yaratıcısıdır.

Arthur Rubinstein

Arthur Rubinstein’ın yeteneği romantizm ile modern ezgileri birleştirebilesinden gelmektedir. Eski bestelere modern yorumlamalar getirmesi, onu zamanının en iyi piyanistlerinden biri yapmıştır.

Clara Haskil

Clara Haskil muazzam bir yeteneğe sahip büyük bir piyanisttir. Henüz çocukken, hiç piyano eğitimi almadan Mozart ve Beethoven’ın parçalarını çalabilmiştir. Maalesef çağında hüküm süren yoksulluk ve savaş nedeniyle ünü uluslararası olarak yayılamamış lakin Mozart’ın parçalarını çalarken gösterdiği müthiş performansla adını duyurmayı başarmıştır. Yorumu “Tanrılar için” unvanıyla bilinir.

Vladimir Horowitz

Vladimir Horowitz olağanüstü teknik yeteneği ile seyircilerini büyüleyerek uzun bir kariyere sahip olmuştur. Geçmişte ve kendi zamanında yaşayan bestecilerin eserlerini değiştirerek yorumlaması ona diğer bestecilerden ve piyanistlerden ödüller kazandırmıştır.

Glenn Gould

Ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen Gleen Gould hala ilham verici bir piyanist olarak görülmektedir. Kendine özgü biçimiyle, dünyanın Bach’ı dinleme şeklini değiştirmiştir.

Vladimir Ashkenazy

Ashkenazy Chopin, Beethoven, Liszt gibi önemli piyanistlerin parçalarıyla geniş bir repertuvara sahip olmuş ve bununla kitlelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Martha Argerich

Martha Argerich, müziğe karşı olan tutkusu ve teknik yeteneğiyle 20. Yüzyılın son yarısının en iyi piyanistlerinden biri olarak görülür. Rachmaninoff’u yorumlama tarzıyla büyük bir övgü kazanmıştır.

 Grigory Sokolov

Mükemmel tekniği Sokolov’a 1980’de büyük bir ün kazandırmıştır.

Myra Hess

2. Dünya Savaşı sırasında “National Gallery”de verdiği konserler ile İngiliz piyanistler ve ülke dışındaki bazı kesimlere adını duyurmuştur. Zengin, şeffaf tonuyla ve ilham vericiliğiyle büyük bir üne kavuşmuştur.

Emil Gilels

1938’de sesini duyurmaya başlayan sanatçı çıkan savaş sonucu kariyerini bir süre beklemeye almak zorunda kalmıştır. Batı’ya göç eden ilk Sovyet artistlerden biridir.

Dinu Lipatti

Dinu Lipatti 33 yaşında gelen erken ölümüyle arkasında kısa ama güçlü bir kariyer bırakmıştır. Saf ve basit bir güzelliğe sahip tekniğiyle bilinir.

Mitsuko Uchida

Mitsuko Uchida Japon diplomat bir babanın kızı olarak Viyana’da büyümüştür. Schubert, Mozart ve Beethoven gibi isimlerin bestelerine verdiği yorumlarla bilinir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.