Platonov’un Mektupları Yayımlandı

“Edebiyat elbette insanları gözlemlemenin sonucunda ortaya çıkar,” diyor Platonov. “Onları gözlemlemek için de mektuplarından daha iyi bir yer olabilir mi?”

Rus edebiyatının en özgün yazarlarından biri olan Andrey Platonov’un 1920-1950 yılları arasında kaleme aldığı mektuplar ‘Birbirimiz İçin Yaşayacağız’ adlı kitapta bir araya getirildi. Platonov’u bir baba, bir eş, yazar, arkadaş, yoldaş, yurttaş, kısacası insan olarak tanımamızı sağlayan eser; yazarın hayatını gözlemlememizi ve duygu-düşüncelerine tanıklık etmemizi sağlıyor.

Her biri yapbozun bir parçasını tamamlayan mektuplarda; Platonov’un eşine duyduğu tutkulu aşk ve çalışmak için başka şehirlere gitmek zorunda kaldığında içini kemiren kıskançlık. Bazı eserlerinin komünizm karşıtı gibi algılanması sonucunda edebiyat dünyasından dışlanması; bu yüzden hayatı boyunca sürekli maddi sıkıntılarla boğuşması. İşçi sınıfını kendi “vatanı” saydığı halde onun düşmanı olarak yaftalanmanın yüreğinde açtığı derin yara. “Sakıncalı” bir yazar olmaktan kurtulup saygı görmek ve kendini çok sevdiği edebiyat uğraşına adayabilmek için verdiği mücadelede sürekli duvara toslaması. Çok sevdiği oğlu daha on beş yaşındayken tutuklanıp hapse atıldığında ve hapisten çıktıktan birkaç yıl sonra tüberkülozdan öldüğünde kapıldığı derin keder. Tüm bunlara rağmen yaşamaya, çabalamaya, sevmeye, ummaya devam etmesi yer alıyor.

‘Birbirimiz İçin Yaşayacağız’, Metis Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.