Popüler Kültürün İmge Repertuarında İlahi Bir Kitsch Barbara Kuruger

1945 yılında doğan Amerikalı kavramsal sanatçı Barbara Kuruger, grafik sanatıyla yapmış olduğu çarpıcı fotoğraflarla tanınır. Çalışmalarında reklam sektörünü de dahil eden sanatçı, eserlerinde kullandığı sloganlarla dikkat çekmiştir. Kuruger’in çalışmalarında feminist bir hava hakimdir. Ağırlıklı olarak siyah, beyaz, kırmızı olup, dünyanın yaydığı ideolojik mesajları ele alarak, kitle kültürünü şekillendirici unsurlarını irdelemiştir. Eserlerinde kullandığı ifadelerde sen, ben, biz, onlar gibi kişilere hitap ederek; güç, kimlik ve cinsellik gibi konuları irdeler. Tümüyle kendine mal ettiği reklam moda imgelerini kullanarak bunları çarpıcı mesajlarla yeniden üreten Kuruger, 2005’te Venedik Bienalinde Altın Aslan Ödülünü aldı.

barbara-kruger-

Moda ya da basın fotoğraflarından, reklamlardan, filmlerden, televizyonlardan, hatta başka sanat yapıtlarından alıntılar yapmak, o yapıtın özgün işlevini ve değişim değerini gündeme getirerek, doğal görüntüsünü gerilime sokuyor. Bir imgenin kırpılması, yeniden çekilmesi, bir yerine yazı eklenmesi ve yeniden oluşturulması gibi müdahaleler, imgenin yeterliliğine, özgünlüğüne, müelline ve mülkiyetine ilişkin soruları gündeme getiriyor.

barbara-kruger

Parodik düzeyde bu tür işler, başlangıçtaki okumalarımıza meydan okuyarak, sürekli tekrarlanan stereotip olmaktan çıkarlar. Öte yandan, eleştirel bir yapıtın orijinalin kendi gücüne yenilmesi, böyle bir klişenin bu şekilde yüceltilmesi de krotif amaçlı kullanılanı adeta dinsel bir seviyeye yüceltebilir. Bu durumda yapıtın, popüler kültürün imge repertuarındaki yeni bir vızıltı ya da en basitinden ilahi bir kitsch gibi algılanması söz konusu olabilir. Yapıtın mizahi yönüyle ortaya konacak olumsuz tavrı ise, izleyicinin keskin kibrini kutlamaya yarayabilir. Buradaki sorun, imgenin ima ettiğini algılayabilmekte, bir imgenin yerine diğerini koyabilmekte, birini birincil diğerini ikincil gibi düşünmekle giderilecek, o zaman saklı olan açığa çıkacak, sonuç çıkarmak kendiliğinden mümkün olacaktır.

Barbara-Kuruger

 

love-barbara-kruger-11kurugerFeltKrugerbarbara-kurugerkruger_battlegroundBrabara-kuruger-vodkaartwork_barbara-kruger

1 Yorum

  1. Avatar

    Hüseyin

    12 Ocak 2015 en 13:03

    Ne güzel çalışmalar yapmış

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.