Postmodern Çağın Bağımsız Animatörü HAYAO MİYAZAKİ

Hayatın akışı kimi zaman fark edemediğimiz, kimi zaman ise fark edip önemsemek istemediğimiz detayların bir süreğidir. Ne yazık ki büyüdükçe dikkat etmemeye meylimiz oldukça artar ve süregelen bu dikkatsizlik serisi hayattan tat alma güdümüzü yavaş yavaş eritir. İşte bu yüzdendir ki bazı zamanlar büyüklerin çocuklardan çok daha fazla öğrenecek şeyleri vardır. Kimimiz animasyon film izlemeyi çoktan bırakmışızdır artık ya da çizgi sinemalara gidecek paramız yoktur aksiyon filmleri kadar. İşte böyle bir süreklilik içinde bütün ciddi(!) işlerimizi bırakıp Hayao Miyazaki’yle tanışmanın, unuttuysak yeniden hatırlamanın, kendi dünyamızdan daha gerçek bir düş diyarına gitmenin zamanı gelmiştir.

Hayao MİYAZAKİ.

 Japonya’nın uluslararası üne kavuşmuş en büyük yönetmenlerinden biri, anime ve manga çizeri. Yarım asırdır animasyon dünyasının içinde ve 70’e yakın ödüle sahip.

Miyazaki’nin animelerinde binaların çatlaklarından, yıldızların parlaklığına; bir küp şekerin ağırlığından, şapkanın tek bir tüyüne kadar daha önce görmediğiniz birçok ayrıntıyı hissedebilirsiniz. Karakterlerin düşünce dünyasının bu kadar yalınken nasıl böylesi derin olduğuna şaşar, bambaşka bir gerçekliğin içinde çok eski bir dünyaya yolculuk yapabilir, tüm bu detayları, metaforları seyredalmışken içselleştirdiğiniz bu dünyadan hiç çıkmak istemeyebilirsiniz.

Miyazaki çizdiği dönemlerden, diyarlardan kendi dünyamızın var olan gerçekliğini, yanlışlarını  ve savrukça yaşayışımızı sorgulatır bizlere. Görmek istersek eğer; doğayı acımasızca katleden aslımızı, doğa ile insanoğlunun çetin mücadelesini gösterir. Çoğu zaman görmek istemeyiz. Koca hurda yığını dediğimiz yürüyen bir şatodur belki (Howl’s Moving Castle). Ya da Chihiro’nun çiçeklerinin pembesi (Spirited Away). Totoro’nun kendine çok küçük şemsiyesi (My Neighbor Totoro). Küçük Ponyo’nun sevilesi arkadaşlığı (Ponyo). Göndere çekilen bir bayrakta bir babayı beklemeyi (From Up on Poppy Hill).  Görmek ister miyiz?

Son filmi kurgusal biyografi niteliğindeki Rüzgar Yükseliyor (2013) İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış bir uçağın tasarımcısının öyküsünü anlatmış, dünya üzerinde çok ses getirmişti. Bu filmden sonra emekliliğiyle gündeme gelen sanatçı bizleri fazlasıyla üzmüşken; şimdilerde yeni bir kısa film hazırladığı haberiyle mutlu bir bekleyiş içindeyiz. Yaklaşık olarak 2017 yazının Haziran ya da Temmuz ayında gösterime gireceği söylenen filmin 12 dakikalık olacağını tahmin ediliyor.

Ve son olarak, Miyazaki’nin de bir röportajında dile getirdiği gibi; başkalarının açtığı yoldan yürümek yerine, kendi yolunuzu çizmek için çabalamanız dileğiyle…

 

1 Yorum

  1. Avatar

    Ceren Geçgin

    24 Şubat 2017 en 18:54

    Çok merak ettim mutlaka izleyeceğim. Daha önce hiç anime izlememiştim. Teşekkürler yazı için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.