Prag’da Çanlar Sonsuzluk İçin Çalıyor

Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri, Prag. 1.2 milyon nüfusa sahip olan bu şehir, aynı zamanda, ‘Altın Şehir’, ‘Masal Şehri’ gibi isimlerle de anılır. Çünkü Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir.

Pragda-canlar- Sonsuzluk-İcin-calıyor-1

Prag’da öne çıkan, turistlerin ilgi odağı olan eski şehir meydanındaki Astronomik Saat dikkatimizi çekiyor. Tarihin sır dolu sayfalarını araladığımızla bu saatle ilgili oldukça ilginç, aynı zamanda hüzünlü bir hikâyeye rastlıyoruz. Saatin yapımına dair birçok rivayet bulunuyor. En çok bilineni, 15. yüzyılda saat ustası Hanus tarafından yapıldığıdır. Usta, saati tamamladığında etraflıca tanınmaya başlar. Ünü öyle yayılır ki, Kralın bile önüne geçer. Dünyanın her yerinden insanlar Prag’a saati görmeye gelir. Hanus, çeşitli ülkelerden teklifler alır, ancak hiçbirini kabul etmez. Bu durum Kralı çok rahatsız eder ve ustanın saati başka bir yerde yapmasını engellemek için onun gözlerine mil çektirir. Kör olan Hanus, bu duruma dayanamaz ve kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar eder. Bu sırada saati de bozarak Kraldan intikamını almış olur. Saati hiç kimse saati tamir edemez ta ki elli yıl sonra tekrar çalışmaya başlayana kadar.

Pragda-canlar- Sonsuzluk-İcin-calıyor-2

Saat, Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. 12 saat dilimini, 12 burcun sembolleri gösterir. Saatin dış tarafındaki rakamlar İbranice’dir. Bu, Babil saatini göstermektedir. Saat 09.00′ dan 21.00′ e kadar her saat başı bir dakika boyunca çalarken İsa’nın 12 havarisi de pencerenin önünden geçerek ufak bir gösteri yapar. Ölüm figürünün çanı çalmasıyla gösteri başlar; horozun ötmesiyle de son bulur. İnanışa göre dört tehdidi sembolize etmektedir. Soldan en baştaki, elindeki aynayla kendine bakar; “kendini beğenmişliği” sembolize eder. Onun yanındaki kukla, elinde altın torbası olan bir Yahudi’dir; “cimriliği” sembolize eder. Bir yandaki kukla ise iskelettir; “yaşama karşı isteksizliği” anlatır. Sonuncu kukla, elinde mandoline benzer bir müzik aleti bulunan adam da; “gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü” anlatır. Kısacası bu kuklalar, kendini beğenmiş, cimri, yaşama karşı isteksiz ve sefahate düşkün olmayın, der. Saatin altında da insanlara yapmaları gerekenleri anlatan dört kukla vardır. Bu kuklalar da, bilime, adalete, astronomiye ve eğitime verilen önemi vurgular.

Hanus’un bize vermek istediği asıl mesaj, kaçınılmaz olan sonun elbet bir gün bizi de bulacağı ve hepimizin geldiği yere geri döneceğidir.

Her saat başı çanlar çalmaya başladığında, kulenin etrafını büyük bir kalabalık kaplar. Bu yüzden saat başlarında bölge turistlerin akınına uğrar.

Pragda-canlar- Sonsuzluk-İcin-calıyor-3

Pragda-canlar- Sonsuzluk-İcin-calıyor-4

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.