PROCNE Çok Sesli Kadın Korosu’ndan İlk Tekli Geliyor!

PROCNE Çok Sesli Kadın Korosu’nun ilk teklisi “Manastır’ın Ortasında” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dijital platformlarda dinleyiciyle buluşacak.  Bir Rumeli türküsü olan ‘Manastır’ın Ortasında’ yeni ve özel bir düzenlemeyle, çok sesli müzik alanında oldukça iyi ve farklı bir aday olacağa benziyor.

2016 yılında Cep Sahne bünyesinde kurulan PROCNE Çok Sesli Kadın Korosu, ismini kadın dayanışmasının güzel bir örneği olan mitolojik bir hikayeden alıyor. Bu hikayenin kahramanları ise, birbirlerine canları pahasına destek veren ve sonunda  bülbülle – kırlangıca (Procne) dönüşen iki kız kardeş.

Procne’nin repertuvarını; koronun kurucusu, şefi, müzikal direktörü olan Haluk Polat, tamamı kendisine ait özgün düzenlemeleri ile oluşturuyor. Uluslararası müzik yarışmalarından ödüllerle dönen, yurt içi ve yurt dışında konserler veren PROCNE: Candan Erçetin ve Haluk Polat işbirliği ile hayata geçen Cep Sahne-Vokal Müzik Kültür Sanat Atölyeleri bünyesinde çalışmalarını sürdüren, çok sesli bir kadın korosu.

PROCNE, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra katıldığı Uluslararası Malaga Korolar Festivali’nden gümüş diploma ile dönmüş. Uluslararası deneyimini pekiştirmek amacıyla; 10-14 Mayıs 2018 tarihlerinde Bosna Hersek’in Bijeljina kentinde gerçekleşen 2018 Horski Festival – Uluslararası Korolar Festivali’ne katılan koro, Haluk Polat’ın şefliğinde Folklorik Müzik Kategorisi’nde yarışıp ve jüri tarafından 100 tam puana layık görülerek, kategorisinde birinci olup altın madalya ile ödüllendirilmiş.

Müziğin birleştirici gücüyle bir araya gelmiş, farklı meslek ve yaş gruplarına ait kadın koristlerden oluşan PROCNE, bu başarısını bir de tekli ile taçlandırmak istemiş. Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya kadar uzanan coğrafyaların halk şarkılarını müzik direktörleri Haluk Polat’ın çok sesli özgün düzenlemeleriyle seslendiren koro, ilk teklisinde bir Rumeli türküsü olan ” Manastır’ın Ortasında”yı farklı bir yorumla seslendirecek. Haluk Polat’ın beş sesli olarak düzenlediği ve We Play etiketiyle tüm dijital müzik marketlerde yerini alacak olan teklinin, mix ve mastering süreci Süha Duran, kayıtları ise Yasin Kayırtar tarafından yapıldı.

“Herkes şarkı söyleyebilir” ilkesinden hareketle yola çıkan PROCNE kadınlarının hedefi, yaptıkları müziği günden güne daha profesyonel bir hale getirmek ve parçalarını seslendirdikleri coğrafyaların hikayelerini, duygularını, dinleyiciye en iyi şekilde anlatabilmek. Önümüzdeki dönemde konser, yarışma ve single çalışmalarına devam edecek olan koro, repertuvarını genişleterek kendine özgü çok sesli ezgileriyle hem yurt içinde hem de uluslararası alanda daha fazla insana dokunmayı hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.