“Pul, kültür demektir.”

Ankara’nın bir çok kültürel mirasa, tarihe ev sahipliği yaptığını ve bu değerleri yaşatmak için çabaladığını biliyoruz. Bunu Hamamönü’ndeki eski Ankara evlerinden, Ulus’taki bir çok binanın mimarisinden anlayabiliriz. Ankara sokakları nostaljiden ibarettir ve bunu şüphesiz en iyi bir Ankaralı bilir. Tarihte yolculuk yapmak için uğranılacak duraklar arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, hemen yanında Ankara Kalesi onun yanında da Rahmi Koç Müzesi vardır. Fakat bu sefer, pek fazla bilinmeyen fakat ismiyle bile dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bir müzeden bahsedeceğiz. Ulus’ta yine böyle bir tarihi bir binada hayat bulmuş olan “PTT Pul Müzesi” hakkında konuşacağız.

6

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla, Türk halkının inşaat yatırımlarını desteklemeleri ve gerekli kredileri sağlayabilmeleri için 3 Haziran 1926’da açılan Emlak ve Eytam Bankası Türkiye Cumhuriyetinde kurulan üçüncü bankadır. PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde olup, uluslararası platformda kültürel bir önem taşımaktadır.

Ziyarete gittiğinizde sizi neler bekliyor olacak?

Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar, ayrıca; Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları da gittiğinizde görebileceğiniz kültürel miraslar arasında.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, müze hakkında verdiği bir röportajda şunları söylüyor: “Köklü bir kuruluş olan PTT’nin insanlık tarihine kattığı artı bir değer olan PTT Pul Müzesi, gelecek nesillere bırakılacak en değerli miraslardan biridir ve bu mirasa sahip çıkmalıyız. Pul, kültür demektir.”

8

 

Müzede en çok belli bir düzene oturtulan kategorize edilmiş temalar dikkat çekiyor. Gittiğiniz her bölümde tarihin belli bir dönemine hatta o tarihte de belli bir alanda seyahat ediyorsunuz. Bu nedenle müzenin pullara yeniden hayat verdiğini söylemek pek de yanlış olmaz. Müzede 4 bin 404 orijinal parçadan oluşan Türkiye koleksiyonu ve bin 500 parçadan oluşan dünya pulları koleksiyonu var.

21 Nisan 1898 Tesalya Ordusu Posta Pulları

21 Nisan 1898 Tesalya Ordusu Posta Pulları

Boğazlar  Mukavelesinini İmzası Sürşarjlı Pullar

Boğazlar Mukavelesinini İmzası Sürşarjlı Pullar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müze, sergiler dışında diğer sosyal olanakları da tanıyor; Müzedükkan’da veya Kafe’de de vakit geçirebileceğinizi unutmayın.

tAp3rR

Özellikle mektup kültürünün yerini e-maillerin ve genel olarak internetin aldığını düşündüğümüzde, bu müzenin değerini daha iyi anlayabiliyoruz. Müzeyi ziyaret etme şansı yakalarsanız tarihte güzel bir yolculuk, kendinizle ve sevdiklerinizle güzel bir anı olmasını dilerim!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.