Ra Paulette : Kazmanın Dansı

Belki okuyanınız vardır, Ekşi Sözlük’te ilk sergisindeki tatsız deneyimlerini paylaşarak Galeri Bu’yla yaşadıklarını aktaran sanatçı Ece Gürlü, ortak bir acıyı seslendirdiğinden olsa gerek bir anda sosyal medya fenomenine dönüştü. Gürlü’nün samimi açıklamaları, genç sanatçıların galerileriyle yaşadıkları onlarca tatsız deneyimin manifestosu oldu adeta.

Yazıyı buradan okuyabilirsiniz: https://eksisozluk.com/15-mayis-2015-galeribu-rezaleti–4789135

Bana bu skandalı hatırlatan başlık ise aşağıda sizinle paylaşacağım haber oldu.  Her şey rant elde etmeye dönüştüğü için, böyle şeyler okumaya alışmalıyız belki de. Hala şaşırıyor olmamız bizim naifliğimiz sanırım. Olumsuzluklar Ra Paulette için harika bir şölene dönüşmüş ama belki Ece Gürlü için tam tersi sonuçlanacak. Umarım öyle olmaz.

Ra Paulette sanatını mağaraya taşıyan Amerikalı bir sanatçı. Müşterisiyle kendisine aracılık edenlerin kaprisinden, sanata bakışlarından sıkılan sanatçı yıllar önce toplamış araç gereçlerini ve kişisel, bağımsız projesini başlatmış. Projenin sonuçları kadar süreci de ağızları açık bırakacak güçte.

10 yıldan fazla zamanını harcayarak tamamen el işçiliğiyle şekillendirdiği bir mağara var Ra Paullette’in. Yalnızca köpeğinin eşliğinde geçen onca zaman mağaraların içindeki bütün alanlara kendi elleriyle şekil verdi. Girişler, merdivenler, koridorlar…

Kutsal bir alan gibi görünen mağaralar, varlığı yeni keşfedilmiş eski bir uygarlığın izlerini taşıyor gibi. Oysa hepsi modern bir sanatçının kendini özgür hissedeceği bir alana atma ihtiyacı sonucunda var oldu.

Benim kendimi ifade ediş şeklimin temelini oluşturuyor el işçiliği. Bunu güzel bir şekilde yapmak için, iyi yapabilmek için fiziksel güç kadar duygusal ve zihinsel bir güç de gerekiyor.” diyor sanatçı. “Ben bu işi ‘kazmanın dansı’ olarak isimlendirmeyi seviyorum. Bu yaşlı adamın nasıl bu kadar çok şey yapabildiğinin sırrı da orada yatıyor.” diye ekliyor.

ra-paulette

ra-paulette-2

ra-paulette-3

ra-paulette-4

ra-paulette-5

ra-paulette-6

 

ra-paulette-4

ra-paulette-7

ra-paulette-8

ra-paulette-10

ra-paulette-11

ra-paulette-12

ra-paulette-13

ra-paulette-14

ra-paulette-15

 

Kaynak: nolm.us

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.