Radikal Fotoğraf Şairi Miron Zownir

”Gerçek sanat her zaman yer altındadır, rahatsız edicidir, tedirgindir, çelişkilidir, eşsizdir ve asla bir kurumun arzusu doğrultusunda iş görmez.”

Genel geçer anlayışın getirisi hali hazırda güzel(!) olanı sanata taşıma fikri Miron Zownir ile yıkılmaz bir duvara çarpıyor. Var olanın güzelliğini keşfetmeye değer gören, toplumun ötekilerini içselleştiren bir sanatçı Miron Zownir. Almanya doğumlu sanatçı, eserlerinde kamerasını yerin altına çeviriyor ve bunu o kadar güzel yapıyor ki zihnimize işlenen estetik algısının çok uzağındaki varlıklar şiirsel bir tat bırakıyor zihnimizde. Ucubeler, ölüler, zavallılar, perişanlar; hayatın görünmez görünenleri onunla yeniden nefes alıyor. Göçebe bir yaşam süren sanatçı, gittiği her köşede sistemin var olma hakkını manipüle ettiği insanlarla bir arada bulunmuş, onları hayatındaki kadrajın içine de almıştır. Üstelik bunu yalnızca fotoğraf karesinde değil, isminin önünde taşıyan yazar; senarist, yönetmen, müzisyen sıfatları ile sanatın her alanına taşıyarak samimiyetini ispat etmiştir. Eleştirel tabu yıkan temaları ile sanatın her alanında isminden söz ettiren sanatçı, fotoğrafçı kimliği ön planda olsa da yaptığı kısa filmler de akıllara kazınmayı hak ediyor. Hatta ırkçılık karşıtı kısa filmi Skinhead Lane (1993) bir önceki cümlemi destekler nitelikte. Sistemin ekarte ettiği yaşamları suyun yüzeyine çıkarmak için korkusuzca mücadele veren sanatçıyı saygıyla anıyor, sizleri sanatın gerçek amacını hatırlamakla mükellef bırakıyoruz.

miron-zownir-3

miron-zownir-4

miron-zownir-5

miron-zownir-7

miron-zownir-8

miron-zownir-9

miron-zownir-10

miron-zownir-11

miron-zownir-12

miron-zownir-13

miron-zownir-14

miron-zownir-15

miron-zownir-16

Üstünden geçen onca zamana rağmen eskimeyen, güzelliklere ilham olan tüm yaşamlara saygı ve sevgiyle…

 

Fotoğraf sanatıyla ilgililere duyurulur: “Portrelerin Efendisi” Rehahn’ın ses getiren çalışması ‘Gözler Kalbin Aynasıdır’ı buradan inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.