Ragıp Yavuz Şehir Tiyatroları’ndan İhraç Edildi!

Yönetmen Ragıp Yavuz, sosyal medyadaki paylaşımları sebep gösterilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndaki görevinden ihraç edildi.

Görevden alınan oyuncu ve yönetmenler listesine eklenen Ragıp Yavuz , Twitter hesabından “Kamuoyuna… Şehir Tiyatrolarından (yine) kovuldum! Ne gam!.. Ve “Rağmen” tiyatro üretmeye devam edeceğim!” paylaşımını yaptı. İhraç edilmesiyle ilgili ise şu açıklamalarda bulundu:

“31 Ağustos 2016 itibariyle; İBB Teftiş ve Yüksek Disiplin Kurullarının sosyal medyayı kullanarak; “Şehir Tiyatrolarını siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı haline getirdiğim” suçlamasıyla açtığı iki soruşturmada verdiğim savunmalar “yok” sayılarak ve aynı 12 Eylül 1980 askeri faşist cunta döneminde yaşadığım gibi, “Özlük haklarım gasbedilerek devlet memurluğundan ihraç edilmeme” ve bir yönetmeni olmaktan gurur duyduğum Şehir Tiyatrolarından “kovulmama” karar verildi!.. “Hukuk”una inanmadığım bir Türkiye’de bu “hukuksal” süreç muhtemelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar uzayacaktır.

42 yıldır sahnedeyim ve selam verirken bir kez bile yüzüm kızarmadı. Çünkü ne kendimi, ne ekibimi, ne de seyircimi kandırmadım ve kimse de beni kandırmayı başaramadı ve hangi koşullarda olursam olayım daha güzel, daha mutlu bir Türkiye için halkların, emeğin ve barışın kardeşliği için inatla ve “rağmen” tiyatro üretmeye devam edeceğim…

Bilinsin isterim ki; perdenin ne zaman kapanacağına ancak yönetmen karar verir.. Ve sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz.”

terzi-3

 

 

 

 

 

 

 

Ragıp Yavuz’un yönetmenliğini yaptığı Terzi adlı oyundan.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.