Ragnar Lothbrok | İskandinav Mitolojisi’nin Efsanevi Viking Kralı

Ragnat Lothbrok kimdir? / Ragnar Lothbrok destanı

Ragnar Lothbrok, İskandinav mitolojisinde son derece önemli yere olan bir Viking kralıdır. Birçok kaynakta Ragnar hakkında birbirinden farklı hikayeler anlatılsa da günümüze kadar gelen gerçek, Kral Ragnar‘ın Avrupa tarihinde silinmez izler bıraktığıdır. Peki, Avrupa’yı fetheden yağmacı Viking kralı olarak da bilinen Ragnar Lothbrok kimdir? İşte karşınızda Ragnar Lothbrok destanı.

İskandinav Mitolojisi: Başlıca Tanrılar, Tanrıçalar ve Efsaneler

Ragnar Lothbrok Kimdir?

Ragnar Lothbrok, 9. yüzyılda yaşayan ünlü bir İskandinav kahramanıdır. İskandinav mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Kral Ragnar, 2013 yılında yayınlanmaya başlayan Vikings dizisi ile hayatımıza girmiştir.

Zamanla Danimarka ve İşveç kralı haline gelen efsanevi Viking, bazı kaynaklara göre Danimarka Kralı Sigurd Ring’in oğlu olduğu söylendiğinden, Ragnar Sigurdsson adıyla anılıyordu.

Bunun yanı sıra bazı kaynaklarda Ragnar Lodbrok adıyla da anıldığı belirtilen ünlü Viking, özellikle 9’uncu yüz yıl boyunca almış olduğu zaferlerle efsaneleşmeyi başarmıştır. 9’uncu yüz yıl boyunca Francia, İskandinavya, ve Anglo-Saxon İngiltere‘de büyük zaferlere imza attı. Almış olduğu bu zaferlerle adından sık sık söz ettiren Kral Ragnar, aynı zamanda yine tarihte önemli yeri olan Ivar, Sigurd, Bjorn, Hvitserk ve Ubba gibi birçok ünlü oğlun babasıydı.

Ragnat Lothbrok kimdir? / Ragnar Lothbrok destanı

Tarihte bulunan ilk kaynaklar, Ragnar ve Lothbrok adlarının tek bir kişiye atıfta bulunmak için bir arada kullanıldığını gösteriyor. Bu duruma ilk örnek ise Ari Þorgilsson’un, Ívarr Ragnarssonr loðbrókar’ın 1120 ilâ 1133 yılları arasında yazdığı ‘İslendingabók’a yapmış olduğu atıfta net bir şekilde görülmektedir.

Ortaya atılan rivayetlere göre Ragnar ve Lodbrok‘un, karı-koca olduğu belirtiliyor. Fakat, bu tez ile ilgili şu zamana kadar net bir bilginin gün yüzüne çıkartılmadığını da belirtmekte yarar var.

Lothbrok lakabıyla tanınan ünlü Viking kralının lakabının anlamı ise eski İskandinav dilinde ”tüylü pantolon” anlamına geliyordu. Ragnar’ın bu lakabının anlatılan destanlara göre, zehir soluyan yılanla savaşırken giydiği pantolondan dolayı kaynaklandığı düşünülüyor.

Avrupa’yı fetheden Viking kralının doğum tarihi hakkında net bir bilgi bulunmazken, evlilikleri ve sahip olduğu çocuklar gibi bir takım olaylar göz önünde bulundurulduğunda, Ragnar’ın en erken 765 yılında doğduğu belirtiliyor. Efsanevi kralın ölüm tarihininse 845 ila 865 arasında olduğu düşünülüyor. Kısacası, kayıtlara göre Ragnar’ın 765-865 yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor.

Ragnat Lothbrok kimdir? / Ragnar Lothbrok destanı

Ragnar Lothbrok Destanı

Ragnar’ın hayatını ve kahramanlıklarını anlatan ve en çok bilinen ana kaynak, 13’üncü yüz yılda İzlanda’da ortaya çıkan Ragnar Lothbrok Destanı’dır. Bu kaynakta İzlanda’nın 870‘li yıllarda başlayan sömürgeleştirme döneminin öncesi anlatılmaktadır.

Ragnar Lothbrok Destanı, Ragnar’ı İzlandalı bir ailenin atası olarak da gösterir. Destan, Ragnar’ın ikinci eşi Aslaug’un çocukluğuyla başlar. Bu dönemde, Danimarka Kralı Sigurd Ring’in oğlu olan yakışıklı ve dövüşçü Ragnar, tamamen savaşçı bir kimlik ile yetiştirilir.

Avrupa’yı yağmalayan Viking kralı olarak da bilinen Ragnar’ın ilk yağması olan Götaland ve  Herruð savaşlarına, bir ejderha sorunu baş gösterir. Rivayetlere göre Ragnar bu ejderhaya tüylü pantolonu ve pelerini anımsatan kıyafetiyle saldırır.

Ragnat Lothbrok kimdir? / Ragnar Lothbrok destanı

Bu kıyafetlerin ise Ragnar’ı ejderhanın ölümcül kanından koruduğu söylenmektedir. Ejderha ile amansız bir savaşın içerisine giren efsanevi kral, bu savaştan galip ayrılır ve dev ejderhayı öldürür.

Elde ettiği bu zaferden sonra Thora’yla evlenmeye hak kazanan kral Ragnar’ın, bu evliliğinden iki oğlu dünyaya gelir. Eşine olan sevgisi ve bağlılığıyla bilinen Ragnar, eşi Thora hastalanıp ölünce yaşam sevincini yitirir. Eşinin ölümünün üzerine baskın seferlerine çıkan efsane kral, bu seferler sırasında yeni aşklara yelken açar.

İki Gemiyle İngiltere’yi İstila Eden Kral

Savaşçı yönüyle İskandinav mitolojisinde oldukça büyük bir yere sahip olan Ragnar’ın en dikkat çeken hikayelerinden biri ejderhayla olan mücadelesi ve yalnızca iki gemiyle İngiltere’ye gelerek burayı istila etmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yalnızca iki gemiyle İngiltere’yi istila etmeye gelen Ragnar, burada dönemin Northumbira Kralı Aelle tarafından yakalanır. Kral Aelle ise efsanevi Viking’i yılanlarla dolu bir çukura atarak öldürür.

Ragnar’ın ölümünden sonraysa diğer kayıtlara göre Büyük Pagan Ordusu’nun intikam saldırıları düzenlediğini görmekteyiz. Bu saldırılarının  Ragnar’ın ölümünden kısa bir süre sonra gerçekleştiği düşünülüyor.

Bu konumuzda Vikinglerin efsanevi kralı Ragnar Lothbrok kimdir sorunun cevabını elimizden geldiği şekilde vermeye çalıştık. Eğer, bu tür mitolojik konulara ilginiz var iseEvlat Olsa da Hiç Sevilmeyen Tanrı: Ares” konusuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak:1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.