RAZOR Röportaj

Merhaba. Sizi uzun zamandır takip ediyoruz. Hatta yakın zamanlarda yapmış olduğunuz Pearl Jam gecesine bile katıldık. Gerçekten Türkiye’de dinlenmeye değer bir grup olduğunuzu düşünüyoruz. Bize biraz grubunuzdan bahseder misiniz ? Nasıl kuruldu, nasıl bir araya geldiniz ?

Başer: (Vokal – Gitar) Öncelikle teşekkürler. Razor’ın öncesinde benim bir süredir toparlamak için uğraştığım bir cover grubu kadrosu mevcuttu ama Razor ismi 2008’den beri var. O zamanki kadrodan sadece Barış ve ben kaldık. 2009-2010 yıllarında da kalıcı bir kadroyla ilk olarak -sonradan kapanan- Old School Rock Bar, ardından Dorock Bar’da sahne almaya başladık. 2009 Kasım ayından beri Dorock’tayız.

Barış: ( Gitar – Back Vokal ) Aslında okuyucular ilk olarak “Pearl Jam Gecesi” diye görünce tarz konusunda bir yanılsamaya düşebilirler. Rock ve metalin alt türü olan hemen hemen her şeyi çalıyoruz. Çarşamba geceleri şarkı listesi grunge ağırlıklı iken, Cumartesi geceleri metalin uç noktalarında durduğumuzu söyleyebilirim.
Berkay: ( Davul ) Başer ile ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla tanıştık. Razor daha önce sahne almış bir gruptu, fakat ilk kadrodaki davulcu gruptan ayrıldıktan sonra birlikte provaya girdik; görünen o ki bir hayli memnun kalmışız birbirimizden. Çok geçmeden yeni kadroyla bir konser verdik. O günden beri; geri gitmeyi bırakın, bir an bile olsun duraklamadık. Hep yeni ve farklı şeyler çalmaya çalıştık. Razor, metalin her türlüsünü
icra etmeye çalışır fakat, asıl amacımız her zaman yeni şeyler çalmaya çalışmaktır. Bu çok önemli. Grubu en iyi tanımlayan, bence kesinlikle “yeni” veya “farklı” dır. Her zaman da böyle kalacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Yetkin:( Bass Gitar – Back Vokal ) Ben de Razor’ın ilk konserine dinleyici olarak katıldım 2009 yılında. Önce bir süre nota sehpalığı görevi yaptıktan sonra (Gülüyor) önceki bas gitarist Ozan’ın gruptan ayrılma kararıyla bir anda gruba dahil oldum. 2010 Mart ayından beri de grupta bas gitarlar bana emanet.

razor-grubu

Dünyaca ünlü bir çok şarkının coverını çok iyi yapıyorsunuz. Ama insan bir albümleri olsa ne güzel olur demeden edemiyor. Bir albüm çıkarmayı düşünüyor yada bu konuda çalışmalar yapıyor musunuz ?

Barış: “Düşünmüyoruz” dersek çok kesin gibi duracak ama “Gündemde değil” diyebiliriz. Bazen içimizden geçiyor “Yapalım bir şeyler” diye. Ancak Razor bir cover grubu olarak kuruldu; kendi bestelerimizi zaten başka ekiplerle, başka projelerle yapıyoruz. Örneğin, benim yakın müzisyen çevremden insanlarla birlikte kurduğumuz bir “progresif rock/metal” grubum, ayrıca “gitar müziği” ya da “enstrümantal rock” diyebileceğimiz tarzda bir solo projem var. Bizi severek dinleyen ve bir yandan beste bekleyen dinleyicilerimizi tenzih ederek konuşayım; cover yapmayı müzikten saymayan insanlara derdimizi anlatmak yorucu olabiliyor. Halbuki yorumculuk da bestekarlık kadar eski bir meslek.
Berkay:  Bu mevzu çok sık olmasa da, ara ara gündeme geliyor. Kendi projelerimiz tabi ki var, hatta grubun 3/4’ünün dahil olduğu projeler bile vardı fakat Razor farklı bir enerji, farklı bir pencere. Tabii ki birlikte bir şeyler üretmek istiyoruz. Fakat kendi
adıma beni demotive eden şey, yaptığımız şarkının son notasını vurduktan yaklaşık 2 saniye sonra “Slayeeeeeeeeer” diye bağıran ve hiç de azımsanmayacak sayıda olan insanların olacak olması durumudur. Bu durum da, takdir edersiniz ki bir hayli can sıkıcı. Şu etapta enerjimi, riskin bu kadar yüksek ve bariz olduğu bir projeye harcamak istemiyorum kendi adıma. Tahmin ediyorum ki arkadaşlarım da benzer düşünüyor.
Ama yeter ki insanlar bizden bir şey üretmemizi istesin. O zaman geldiğinde çok iyi şeyler çıkacağına eminim.
Başer:  Hali hazırda Berkay’la benim yer aldığım ve aktif olarak beste yaptığım bir grubumuz zaten var ve imkanlar dahilinde o grupla da elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz ve yeri gelince orada da çok sıkı çalışıyoruz. (Merak edeler için bkz. Furtherial) Şu anda Razor dördümüzün de mesleki açıdan baktığı bir proje. Dolayısıyla grup zaten şu haliyle epey vaktimizi ve enerjimizi de alıyor. Haftanın iki günü çalıyoruz ama haftanın iki ayrı günü, aynı şeyleri çalmaktansa, iki farklı grup gibi olmaya özen gösteriyoruz. Bunlara ek olarak zaten bir de aktif bir grubunuz daha varsa ekstra bir çalışmaya ne vakit kalıyor, ne de enerji. Ama hiçbir zaman asla dememeli.
Yetkin: (Yetkin Taşkın Biyografi ve Çalışmaları Bir ara, yaptığımız “cover”ları içeren bir albüm çıkartmayı da düşündük ama gerçekten bu bile çok ciddi mesai ve emek isteyen bir şey ve insan bu emeğinin karşılığını da bir şekilde bekliyor. Elbette maddi bir karşılık beklemek hayal olur, bizi asıl düşündüren manevi tatmin ile ilgili kısımlar olduğundan şimdilik bu işi biraz daha gündemimizden uzak tutuyoruz. Ayrıca hepimizin kendi müzikal üretimimizi yaptığımız ekipler var. Sosyal medya sayfalarımızdan bunların duyurusunu da sık sık yapıyoruz.

Başer Çelebi ( Vokal - Gitar )

Başer Çelebi ( Vokal – Gitar ) | Fotoğraf : Serkan Köse

Türkiye’de müziği nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Berkay:   Müziği, hatta bütün sanatı, ülkedeki diğer şeylerden ayırmak imkansız. Bu soru, Türkiye’de yargıyı, siyaseti, insan haklarını, sporu, sosyal yaşamı nasıl değerlendiriyorsunuz seklinde de sorulabilirdi. Cevabı tahmin ediyorsunuzdur. Neyimiz düzgün ki?
Başer:  Türkiye’de müzik yapmaktan ziyade istediğimiz ve sevdiğimiz müziği yapmaya çalışmaktan bahsedecek olursak tamamen mazoşizm demek bence. Tamamen manyaklık…
Yetkin:Çok büyük yeteneklerin, insanların popüler kültür kolaycılığı yüzünden yok olup gittiği bir ülkedeyiz maalesef. Sadece müzikle de sınırlandırılamaz bu, her alanda böyle.

Barış ( Gitar - Back Vokal )

Barış Dai ( Gitar – Back Vokal ) | Fotoğraf : Serkan Köse

Grup olarak ilham aldığınız bir müzik grubu veya kişi var mı ? Varsa kim ?

Başer: Aslında çok fazla var. Dört tane, birbirinden apayrı tarz müzik dinleyebilen adamız. Burada sayacağımız her isim, saymadıklarımıza haksızlık olur.
Barış: Başer’in dediği gibi grupta dört bireyin de sevdiği gruplar ya da solo müzisyenler var elbette ama ortak bir “ilham verme” noktasında değiller sanırım. Hepimizin ayrı ayrı ilham aldığı kişiler, gruplar, hatta olaylar var. Rock ve metalin farklı farklı alt türlerine ait, bu kadar fazla şarkıyı çalıyor oluşumuza da büyük etkisi var bunun.

Berkay ( Davul )

Berkay Yıldırım ( Davul ) | Fotoğraf : Serkan Köse

Geleceğe dair planlarınız nedir ? Hedeflerinizden bahseder misiniz ?

Barış: Grup olarak şu anda albüm cover’ı gecelerine devam etmeyi planlıyoruz. İlk sorudaki Pearl Jam gecesi, aslında Pearl Jam’in 1991 tarihli Ten albümünü baştan sona çaldığımız bir geceydi. Hatta istek üzerine iki kez yaptık bu etkinliği. Ekim ayı içerisinde Metallica’nın Black Album’ünü de baştan sona çaldık. Bizim için harika bir deneyimdi. Türkiye’de bu zamana kadar yapılmamış bir şey denedik ve gördük ki insanlar böyle bir şey de istiyorlarmış. Bir internet sitesinde bu etkinliklerin haberi yapıldığında, haberin altına bir dinleyici “Razor, cover grubu kavramını yeni bir noktaya taşıdı” yazmıştı. Konserde şarkı sonunda seyircinin alkışını duymak kadar motive edici bir yorumdu bu. Cover grubu kavramını yeni noktalara taşımaya devam edeceğiz.
Yetkin: Kendi çizgilerimizi genişletmeye devam etmek “şimdilik” tek hedefimiz

 

Yetkin ( Bass Gitar )

Yetkin Taşkın ( Bass Gitar – Back Vokal )| Fotoğraf : Serkan Köse

Eğer bir fırsatınız olsaydı Razor olarak nerede (ülke) ve ne tarz müzik yapmak isterdiniz ?

Berkay: Razor dediğinize göre, konsepti bozmayacağım. 4-5 saat sahnede üst düzey performans sergileyebilen, 4-5 saat boyunca metalin her alt türünü icra edebilen bir projeyi İsveç’e götürmek isterdim. Acaba nasıl bir tepki alırız..? Bizi izlemeye yurtdışından gelen insanlar genelde sahneden sonra yanımıza gelip sağlığımızın iyi olup olmadığını ya da ne kadar yorgun olduğumuzu falan soruyor. Anladığım kadarıyla alışık değiller böyle bir şeye.
Başer: Metal müzisyenliğinin buradan çok daha fazla değer göreceği ve yaşam koşullarının buradan çok daha sağlıklı olacağı herhangi bir ülkede olmayı; hem kendi adıma, hem de bir şekilde birlikte çalıştığım insanlar adına isterdim.
Yetkin: Müzisyenliğin hobi veya ek iş olarak görülmediği, verdiğimiz emeklerin ve yaptığımız fedakarlıkların boşa gitmediğini hissedebileceğimiz bir yerde olmayı isterdim hepimiz adına. Neresi olduğunun çok da önemi yok.
Barış: İstediğimiz müziği yapmakta özgür olduğumuz sürece bu gezegen üzerinde nerede durduğumuzun çok bir önemi yok sanırım ama arkadaşlarımın verdiği cevaplara da katılıyorum. Günümüzde internet aracılığıyla dinleyiciye ulaşmak çok daha kolay oldu ama ülke olarak metal müzikten para kazanmak hala çok zor ve ne yazık ki insanlar, klipte bir tane elektro gitar gördükleri için arabesk dinlerken rock müzik dinlediğini sanıyorlar. Hal böyleyken, ya bu algıyı yıkıp değiştirmek gerekiyor yada yurtdışına açılmak gerekiyor. Dünya üzerinde oturduğu evden bile çıkmadan bütün dünyaya kendini dinleten bir sürü müzisyen var. Bir cover grubu olarak yurtdışına açılmamız belki zor olabilir ama bu ülkedeki algıları değiştirmek için senelerdir uğraşıyoruz, değiştiriyoruz da.

Takipçilerinize iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Berkay: Yeniliklere açık olsunlar ve şu ana kadar yaptıkları gibi bize destek olsunlar. İyi vakit geçireceklerini garanti ediyoruz.
Başer: Bu müziğe verdiğimiz emeğin, döktüğümüz onca terin farkında olan ve bizden desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür ederiz.
Yetkin: Sahnedeyken bize kulak versinler. Belli sınırlara takılmasınlar ve yeni olanı reddetmesinler. Biz, Razor ile çok fazla şey öğrendik ve bunları paylaşmaktan da büyük keyif alıyoruz. Yanımızda olup desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkürler.
Barış: Çarşamba ve Cumartesi geceleri görüşmek üzere. Herkese sevgiler.

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Müzik yaşamanızda başarılar diliyoruz.

RAZOR etkinliklerini RAZOR facebook adresinden takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.