REACH GEBLO

Adım Emrullah Örünklü, fakat üretimlerimde çift kimlik meselesi mevcut. Sokak çalışmalarımda REACH GEBLO ismini kullanmaktayım. 11 Mart 1993’te İstanbul Çamlıca’da doğdum, Şuan Kadıköy Acıbadem’de ikamet etmekteyim. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü, lisans son sınıf öğrencisiyim.

 Graffitiye küçük yaşlarda başlamama abim vesile oldu diyebilirim. 2005 yılında abim bir şeyler karalarken fark ettim; adının ne olduğuna dair bile bir fikrim yoktu, sokakta gördüğümüz o renkli yazılar ilgimizi çekmişti ve sokakta geçirdiğim vakit evdekinden fazlaydı. Sokaktaki paylaşım benim için çok şey ifade ediyor. 2006 da Marc Ecko imzalı Getting Up oyunuyla tanıştım ve bende o yıl bir şeyler çizmeye başlamıştım. Bu resimden farklıydı, karmaşık yazı stillerinden oluşuyordu.

Her sanatçının kendine ait stilleri olduğunu gördüm ve bütün graffiticilerin bir isim belirlediğini öğrendim. Ben de kendime takma bir isim bulmuştum, bu harflerin estetiğiyle ilgiliydi. O zaman bir çok isim seçmiştim kendim; SED , ZEK ,POTA , ARUZ , REAC ve son olarak REACH ismine kadar ulaştı ve onlarca, yüzlerce arkadaşım oldu bu camiada. REACH (ulaşmak) kelimesi benim için süreci temsil ediyor. Bu süreç hala devam etmekte ve her geçen gün bir hedefime daha ulaşıyorum. Bu beni ayakta tutuyor. Her dakika yeni şeyler keşfediyorum; sadece sprey değil, duvara uygulayabileceğim her türlü malzemeyi işlerimde deniyorum. Her malzemenin farklı etkileri oluyor, ama genel olarak plastik, silikon, akrilik, yağlıboya duvar boyaları ve sprey kullanıyorum. Aslında kullanacağım malzemeleri zeminin uygunluğuna göre seçiyorum.

  Graffiti iki alana ayrılıyor, illegal ve legal. Her iki alanda da çok iyi graffiticiler mevcut. Ben iki şekilde de üretimimi gerçekleştiriyorum, bazen aklımda hiçbir şey yokken o anı yaşayarak bir şeyler çıkarıyorum. Spontane gelişiyor yani. Bazen de arkadaşlarımla kolektif üretimler içerisine giriyorum. Kimi zaman bir çalışma 5 dakikamı, kimi zaman da saatlerimi, günlerimi alabiliyor.  Akademide de eğitim aldığım için bu iki disiplini birleştirmeye çalışıyorum.

Sanırım dönüm noktam, heykel okumakla gerçekleşti. Graffiti yüzeysel bir üretim, heykelde işin içine zaman ve mesafe de giriyor. Bunun üzerine sorgulamalarım ve arayışlarımın geliştiğini düşünüyorum. Atölyem olmadığı için heykeli temsil edecek formları kullanarak graffiti yapmaya başladım.  Şu an bu şekilde üretimime devam ediyorum. Belki ileride çok başka bir forma bürünecek bilemiyorum. Hala yoldayım ve bu yol hiç bitmeyecek gibi…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.