Renklerin Bayramı

Holika festivalinden bir fotoğraf…

Her yılın Mart ayında, dolunayın geldiği gün, Hindistan’ın Khajuraho kasabasında Holika festivali başlıyor ve kutlamalar beş gün sürüyor.

Günümüzde Holi olarak da adlandırılan festival, adını şeytanların kralı olan Hiranyakaşipu’nun kızının adından alıyor. Sözlü tarihe gore festival aslında dolunayın gelişiyle birlikte Hindistan’da sadece evli kadınların mutlu bir ail eve bereket için katıldığı bir bayrammış. Zamanla festival herkesin katıldığı baharın gelişinin kutlandığı bir bayrama dönüşmüş.

Çıkışından bu yana sadece Hindular değil bölgedeki Müslümanlar da kutlamalara katılıyor. Yakılan ateşlerle başlayan festival süresince bütün bölge, insanların birbirine attığı renk özleriyle rüyalarda görülen türden bir yere dönüşüyor.

Toz boya izlenimi veren madde aslında tamamen doğal, Tesu ve Palash adında iki tür çiçek özünden elde ediliyor. İyinin kötü ile mücadelesi ve zaferinin kutlandığı festival de oluşan rengarenk manzara, iyinin kötüye karşı verdiği zorlu savaşı ve aynı zamanda kalbinde iyiliğe yer veren kişinin hayatının ne kadar renkli ve güzel olacağını simgeliyor.

Gerek manasındaki evrensellik ve eğlencesiyle gerekse de ülke dışına göç eden Hindistan vatandaşları sebebiyle festival bu gün Abd, Brezilya, İngiltere, Pakistan, Bangladeş, Güney Afrika ve Nepalde de kutlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.