Renklerin Dans Ediyor, Steve McCurry

Fotoğraf ve fotoğrafçılıktan bahsedeceksek, herkesin -özellikle bir fotoğrafına- aşina olduğu bir fotoğrafçıya, Steve McCurry’ye yer vermezsem haksızlık etmiş olurum.

aa

Peştun kökenli Afgan, Şarbat Gula

 

Bu fotoğrafı hatırladınız mı? Şarbat Gula’nın bu fotoğrafı, 1984 yılında Pakistan’da bulunduğu mülteci kampında Steve McCurry tarafından çekildi. National Geographic, Gula’nın bu fotoğrafını 1985 yılının haziran sayısında “Afgan Kızı” başlığıyla yayımladı. Fotoğraf, ayrıca yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahip oldu. McCurry Türkiye’ye geldiği sırada verdiği bir röportajda, bu karenin çekildiği anı şu şekilde ifade etti: “Sakin bir ortam vardı, bekliyordu; ben de gidip fotoğrafı çektim gibi bir durum kesinlikle yaşanmadı. Tam bir karmaşa hakimdi. Toz, duman, gürültü ve her yerde kaos hakimdi ama sevgili Ferhat, işte karşımdaydı ve onu ilk gördüğüm anda muhteşem olduğunu düşündüm. Fotoğraf karesi ise büyük bir hengame içinde ortaya çıkacaktı, düşünecek vaktim bile yoktu. Deklanşöre bastım. Çok iyi bir fotoğraf olacağı hakkında emin ol hiçbir fikrim yoktu. Zaten fotoğraf çekerken her zaman en iyi kareyi ararsınız fakat bazen her şey, gerçek kareden daha güzel olabileceği gibi tam tersi de olabilir. Afgan Kızı fotoğrafımda böyle bir sonuca yani 20.yy’ın özel fotoğraflarından biri sonucuna ulaşacağımı bilmemin deklanşöre bastığım anda hiçbir yolu yoktu.” Fotoğrafını görmüş olduğunuz 13 yaşındaki bu kız çocuğunun, bu fotoğrafla birlikte gelen ilginç bir hikayesi var. Konuyu çok fazla dağıtmamak adına onu başka bir zaman paylaşacağım.

BURMA-10084ns

Burma

Steve McCurry, 1950 yılında Philadelphia’da doğdu. Pennsylvania Üniversitesi’nde sinema okudu, ardından kariyerine yerel bir gazetede çalışarak başladı. Birkaç yıl serbest çalıştıktan sonra, başarılarla dolu serüveni, eline fotoğraf makinasını alıp Hindistan’a gitmesiyle başladı. Daha sonra deneyimleri ve istekleri, onu foto muhabirliğine yönlendirdi. İran-Irak Savaşı, eski Yugoslavya, Beyrut, Kamboçya , Filipinler, Körfez Savaşı, Sri Lanka ve Afganistan dahil olmak üzere, evrensel çalışmaların ve iç savaşların yaşandığı bölgelerde bulundu. Afganistan kontrolündeki Pakistan sınırını geçerken, giysilerinin içinde film rulolarını sakladı, bu sayede film rulolarıyla savaş fotoğrafı çeken ilk fotoğrafçı olarak tarihte yerini aldı.

india-10003-800x533-575x383

Hindistan

Sadece savaş ve çatışmaları değil, bulunduğu bölgenin  kültürünü de fotoğraflıyor. Fakat savaşın topraklara verdiği hasardan çok kavganın, çatışmanın, savaştan arta kalanların insan üzerindeki izlerini, yükünü anlatıyor. Magazine Photographer of the Year” , “World Press Photo Award”, “Oliver Rebbot Memorial Award” gibi uluslar arası bir çok ödüle layık görüldü.

Ekran_Resmi_2014-12-15_14_01_30

burma-100031

McCurry, Ara Güler, Al Pacino gibi bir çok sanatçının da fotoğrafını çekti.

1-1024x682

untitled

McCurry’nin günümüzün en iyi fotoğrafçıları arasında kabul edilmesi ve bu alanda bir çok ödüle sahip olmasının en önemli sebeplerinden biri her fotoğrafın altında yatan etkileyici hikayeleri fotoğrafa bakar bakmaz anlayabiliyor olmamız ve fotoğraflarındaki ışık ve renkleri başarılı bir şekilde kullanıyor olması, bir diğer deyişle fotoğraflarında renklerin dans ediyor olması.

NEPAL-10001_0

Nepal

 

NEPAL-10013

Nepal

Sanatçının diğer eserlerini görmek için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://stevemccurry.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.