Resimleri Fotoğraflaştıran Ressam: Samuel Silva

Kökü Arapça’ya dayanan ve “Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılan biçimleri.” olarak tanımlanan ‘resim’ kelimesiyle, Fransızca’dan dilimize geçmiş olan ve “Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde sabitleme.” anlamına gelen ‘Fotoğraf’ kelimesi konuşma dilinde birbirine karıştırılmaya başlandı. Bu karışıklık sosyal medyayı da birbirine kattı, sosyal medya fotoğrafların altına “Resim” yazanlara kızanlarla doldu.. Oysa az sonra göreceğiniz resimler ‘resim’ ile ‘fotoğraf’ kavramlarının karışmasına bilhassa neden olabilir.

Samuel Silva 1983 doğumlu, hukuk eğitimi almış Portekiz’li bir ressam. Onu diğer ressamlardan ayıran en önemli özelliği, resimlerini tükenmez kalemle adeta bir fotoğrafmışçasına resim çiziyor olması. Photoshop’un hayatımızın içine bu denli girdiği, sosyal medya platformlarında paylaşılan bir elmanın bile filtrelendiği bir dönemde, Silva’nın resimlerini tükenmez kalemle bu derece gerçekçi çizmesi, resimlere dönüp ikinci defa bakma ihtiyacı doğuruyor. Ressam, renkleri ve çizgileri o kadar başarılı kullanıyor ki resimlerini gören kişiler onların fotoğraf olmadıklarına inanmakta zorluk çekiyor. Samuel Silva’nın internette paylaştığı resimlerinin altında: “Çok başarılı fotoğraflar çekmişsiniz.” gibi yorumlara sıkça rastlanıyor.

 

Silva, ‘National Geographic’’ dergisine kapak olmasının ardından tüm dünyaca tanınır bir yüz haline gelen “Afgan Kızı”nı da tükenmez kalemiyle çizmiş. Fotoğrafın orjinaline aşina olmamıza rağmen, Afgan Kızı’nın fotoğrafı ile Silva’nın “Afgan Kızı” resmini birbirinden ayırt etmek pek de kolay değil, kimilerine göre Silva’nın resmi daha bile gerçekçi görünüyor.

 

Hayvanların tüylerini tükenmez kaleminden çıkan çizgilerle fotoğraflaştıran Silva’nın resimlerindeki hayvanlar, sanki resmin çerçevesinden az sonra çıkacak ve yanınıza gelecekmiş gibi. Hayvanların gözleri, tüyleri ve tırnakları profesyonel fotoğraf makinesiyle bile çekilemeyecek kadar ince detaylarla bezenmiş.
Processed with Moldiv

kizil-kadin-samuel-silva

kizil-kadin-2

kizil-kiz-3

samuel-silva-lion

samuel-silva-portre

Samuel Silva’yı “http://instagram.com/vianaarts” adresinden takip etmek mümkün.

1 Yorum

  1. Avatar

    Bülent Naci

    16 Kasım 2014 en 09:50

    Eserlerini doğrudan çıplak gözle görme arzusu uyandırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.