Ressam Aliye Berger’in Yaşamına Dair: ‘Alyoşa’ Oyunu Sahnede!

Doğaya, güzelliklere ve ruha inanan, renklerin ahengiyle hayatını sürdürmüş olan ünlü ressam Aliye Berger’in hayatına ışık tutan oyun ‘Alyoşa’ seyirciyle buluşuyor.

Aliye Berger’in fırtınalı yaşamına bir tanıklık, yaratıcı ve efsanevi kişiliğine saygı duruşu niteliğinde bir oyun olan Alyoşa, İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Hayati Çitaklar’ın kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini Ahmet Somers üstleniyor. Oyunda; Seray Yeniay, Işıl Dayıoğlu, Erhan Tuna gibi isimler rol alıyor.

Kendi olma, kendi gibi yaşama cesaretini gösteren, meraklı, öncü, düş dolu Aliye Berger’in yaşamını anlatan Alyoşa, 6 Ocak’ta Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

“İçtenlik öğretilmez. Ne yaşamda, ne sanatta. Okulu yoktur. Ne isem o oldum. Yaşadığım, güzellikleriyle, acılarıyla, aşklarıyla, ölümleriyle, başkaldırışım ve baş eğmelerimle, umutlarım ve umutsuzluklarımla yaşadığım, benim olan dünyayı yansıtmak istedim yapıtlarımda. … Ama en çok, tüm bunları kucaklayan ve adına hayat dediğimiz olaydan, serüvenden etkilendim. Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bu bendeki aşkı. Ve coşkuyla, aşkla, sevgiyle yarattım ne yarattımsa.” 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.