Ressam Yusuf Katipoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı

1975’te Trabzon Devlet Güzel sanatlar Akademisi’ni kurmasıyla tanınan, 1975-2000 yılları arasında yurt içi ve dışında 30’dan fazla sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturan ünlü ressam Yusuf Katipoğlu, dün aramızdan ayrılmıştı.  77 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulmuştu. Sanatçının cenazesi bugün öğle vaktinde Kuzguncuk Cami’nden kaldırıldı. Törene, Katipoğlu’nun ailesi, arkadaşları ve öğrencileri katıldı. Taziyeleri, ressamın eşi Ursula Katipoğlu ile oğulları Burak ve Ferit Katipoğlu kabul etti.

Arkadaşı Nevzat Sayın, Katipoğlu ile ilgili şu cümleleri kurdu:

“Bedri Rahmi Atölyesi’nde yetişenlerden kendisi. Bedri Rahmi Atölyesi’nin bütün mezunları gibi o da kendine has çizgisini sürdürebilen bir adamdı. Yerel özelliklerini hiç yitirmemişti. Karadenizliydi ve bunu bir asalet unvanı gibi taşırdı. Dolayısıyla herkesin birbirine benzediği bir dünyada Yusuf’un kendine has özellikler taşıyan bir adam olması ve bunun yanı sıra çok iyi bir ressam olması, onu tam da ‘yerel mi ?’ yoksa ‘global mi ?’ diye tartışılan bir dünyada ‘global’ diye özetliyor ve onu evrensel değerler üzerinden de son derece önemli bir adam haline getiriyor.”

Diğer arkadaşları; ressam İpek Tekil, Eray Özcan, heykeltıraş Seçkin Prim, Katipoğlu hakkında yorumlarda bulundular. Onun mütevazi, renkli, sahici bir insan olduğuna vurgu yaptılar.

Biz de Sanat Karavanı Ailesi olarak, değerli bir sanatçımızı kaybetmekten ötürü hissettiğimiz üzüntüyü dile getiriyor, sanatçıya rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.