Rock Müziğe Saygı Duruşunda Bulunan Beş Film

Müzik zevkimizin çoğunlukla uyuştuğu, o zamanlar yeni yeni caz müzik dinlemeye ve sevmeye başlamış bir arkadaşım “Bir gün herkes caz dinleyecek” demişti. Onun bu sözünü yıllar içinde birçok kez hatırladım. Son dönemde lindy hop’un bu kadar rağbet görmesi, sinema filmlerinde caz müziği filmin ortasına oturtan filmlerin artması ve sevilmesi onun yıllar önceki öngörüsünde ne kadar haklı olduğunu kanıtladı bana.

Gişe için harcanmadığı sürece cazı severiz. Öncelikle bu cümle başka bir yazının giriş cümlesi olarak burada dursun. Beyaz perdede şaşırtıcı bir biçimde (Woody Allen hariç) caz bombardımanına tutulduğumuz şu günlerde bir saygı duruşu olarak rock müziği ve rock müzik sevdasını konu edinmiş filmleri hatırlayalım:

  1. The Commitments (Gençlik Ateşi)

Türkçeye Gençlik Ateşi diye çevrilen 1991 yapımı film; Roddy Doyle’un aynı adlı romanından uyarlama. Soul müzik yapma aşkıyla amatör ve aslında toplama bir grup kuran gençlerin hikayesini anlatıyor. Soul müziği cazdan ayıramayacağımız gibi blues öğelerinin de hakim olmasından dolayı listeye yumuşak bir geçiş yapmak için ilk sırada yerini aldı. En iyi Film Oscar’ına ve BAFTA En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine sahip filmdeki esas oğlanın müzik yapmayıp sadece grubun menajerliğini yapmak için grubu kurmasına, filmin müzik piyasasına ufak bir dokundurması olduğunu söylemeden geçmeyelim.

  1. Cadillac Records

Bu kategorideki favorim. Muddy Waters, Chuck Berry, Little Walter, Etta James’in plaklarını çıkaran Chess Records’un hikayesini anlatan blues müzikali diyebiliriz bu film için. Yönetmen koltuğunda Darnell Martin var; belki de yönetmen bir kadın olduğundan Etta James ve Leonard Chess aşkı bu kadar soft ve etkileyici anlatılmış filmde. Leonard Chess’i Piyanist filminden iyi bildiğimiz Adrian Brody’nin, Etta James’i Beyonce’un canlandırdığını hatırlatalım.

  1. C.R.A.Z.Y

Toplumsal baskıları eleştirilen, aile yapısı çözümlemesine kadar uzanan bir alt metne sahip festival filmi. Geçtiği dönem ve kahramanımız Zachary’nin David Bowie hayranlığı; bizi yoğun bir rock müzik yağmurunda bırakıyor. Filmin çekildiği 2005 yılında En İyi Kanada Filmi ödülünü alıp birçok festivalden de En İyi Senaryo ödülüyle ayrıldığını belirtelim.  Yönetmen koltuğunda Jean-Marc Vallee, senarist olaraksa François Boulay var.

  1. The Boat That Rocked (Rock’n Roll Teknesi)

En sevdiğim tür; içinde bir sürü gönderme barındıran dönem komedisi. Rock müziğin ruhunda hep bir isyan kendini belli eder ama bu sefer müzikseverler dönemin rock müziğe pek yer vermeyen radyoculuk anlayışına tepki olarak bir gemiden rock yayını yapmaya başlıyorlar. Biz o bir dönemin isyancı rock ruhuyla gemide yaşanan dostluklara leziz rock şarkıları eşliğinde şahit oluyoruz. Filmi About Time’da da imzası bulunan Richard Curtis’in yönettiğini farkettiğimde yaşadığım aydınlanma tarif edilemez ama bu da bir başka yazının konusu.

  1. Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle)

Bu tatlı film, daha çok folk müzik tınılarını çalsa da kulağımıza Bob Dylan, Joan Baez, Joni Mitchell’ı bize kazandıran  60’lı yılların müzik piyasasını yad etmeden olmazdı bu listede.  Film hayatını müzik yaparak kazanmak isteyen Llewyn Davis’in müzik piyasasında tutunmaya çalışmasını sakin bir üslupla anlatıyor. Film 2014 Akademi Ödülleri’nde En İyi Sinematografi ve En İyi Ses Miksajı Oscarına sahip. Bu filmle ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Oscar Isaac’a Carey Mulligan ve Justin Timberlake’in eşlik ettiğini belirtelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.