Rögar Kapağı – “Sanat benim kocam.”

Sanatçı olmak, hayatı ve hayatın içindeki ufak parçaları sıradan insanların göremedikleri bir gözle görmekle ilgili bir şey gibidir. Hayatın içinde sıradanlaşmış olan şeylere başka anlamlar yüklemek, onları süslemek ya da bazen sadeleştirmek ve sonuçta başlangıçta çoğu kişide hiçbir duygu uyandırmayan o şeylerin, insanların ruhlarına dokunmasını sağlamakla ilgili biraz da. Ardan Özmenoğlu da, her gün onlarcasını gördüğümüz, üzerlerinden her gün yüzlerce kez gezdiğimiz rögar kapaklarını sanat eserine çeviren, çok yetenekli bir sanatçı.

ardan-ozmenoglu-rogar-kapagi (1)

ardan-ozmenoglu-rogar-kapagi (1)

Rögar kapaklarının birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu hiç fark etmiş miydiniz? Ülkeden ülkeye, şehirden şehre hatta belediyeden belediyeye değişen, değiştikçe bulunduğu yere, bulunduğu yerin yerlisine dair bir şeyleri yansıtan rögar kapakları; Özmenoğlu için  şehirlerin renkli dünyalarını yansıtan ve yerin altındaki bilinmezler dünyasına adım atmak için orada duran ipuçları. Bizim dünyamızdan oraya düşmüş sigara izmaritleri, içecek kapakları, bozuk paralar… Hepsi yeraltı dünyasıyla bizim dünyamızın birleşme noktasında, rögar kapaklarında.

ardan-ozmenoglu-rogar-kapagi (4)
ardan-ozmenoglu-rogar-kapagi (3)

“Sanat benim kocam.” diyen Ardan Özmenoğlu, üstünden geçtiğimizi bile farkına varmadığımız rögar kapaklarını,  üzerlerindeki ipuçlarını da yansıtarak, renkli not kağıtları (post-itler) aracılığıyla karşımıza çıkarıyor. Post-itlerden yapılmış olması, eserlere üçüncü bir boyut ve ayrı bir renk katarken, alışılmışın dışında bir teknik olması da insanın hoşuna gidiyor. Kendi yaptığı işleri “Çağdaş Sanat” olarak tanımlayan Ardan Özmenoğlu’yla yapılan çok keyifli bir sohbete sizleri de ortak etmek istedik.

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Küçük Picasso’ Olarak Anılan Mülteci Çocuk İlk Sergisini Açtı!

'Küçük Picasso' olarak tanınan 10 yaşındaki Afgan sığınmacı Farhad Nuri, yaklaşık bir yıldır yaptığı eserlerini Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da açtığı sergide...

Kapat