Roma’dan Floransa’ya Michelangelo’nun Peşinde

Rönesans sanatını seven herkes Michelangelo ile de yakından ilgilenir. Ressam, heykeltıraş, mimar ve hatta şair olarak Rönesans’ın her şeyi olan Michelangelo’ya ait eserlere, dünyanın birçok şehrindeki ünlü müzelerde rastlayabilirsiniz ama yolunuzu Roma’ya, oradan da Floransa’ya çevirirseniz, Rönesans’ı yeniden yaşamanız mümkün…

Tam adı Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni olan ancak daha çok Michelangelo Buonarroti adıyla bilinen Rönesans’ın usta sanatçısı, bugün adını yaşattığı Floransa’ya ufak bir çocukken gelir. Annesi küçük yaşta ölmüş, şanssız başlayan hayatı ise Medici ailesi üyelerinden ‘Muhteşem Lorenzo’ ile tanışınca değişmeye başlamıştır. Öyle yeteneklidir ki daha 12-13 yaşındayken yaptığı ‘Aziz Antono’nun Azabı’ isimli tablo ile isminden söz ettirmeye başlar. Ancak bu tabloyu bugün İtalya sınırlarında görmeniz mümkün değil, bunun için Teksas’a Kimbell Museum’a gitmeniz gerek.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-1

Bugün Michelangelo denilince akla gelen ‘Adem’in Yaratılışı’ başta olmak üzere Sistin Şapeli freskleri, ‘Davud’ (David) ve ‘Pieta’ heykelleri ile mimarı olarak imzası bulunan en önemli yapılar ise İtalya sınırlarındadır. Ve kendi mezarı da…

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-2

Bugün Roma’daki en büyük dört bazilikadan biri olan Vatikan’daki San Pietro Bazilikasında bulunan ve 1498-99 yıllarında tamamladığı ünlü Pieta heykeli, Hıristiyan inancının en gerçekçi eseri olarak betimlenir. Usta heykeltıraşın imzasını attığı tek eseri budur.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-3

Pieta, İsa’nın Meryem’in kucağında ölü olarak uzandığı sahneye verilen isimdir. Bu isimde pek çok çalışma yapılmıştır ancak hiçbiri Michelangelo’nun heykellere verdiği canlıymış hissini hayata geçirememiştir.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-4

25 yaşındayken tamamladığı ünlü Davud heykeli ise sadece Michelangelo’nun ustalık eseri olarak önemli değildir. Rönesans’ın sembollerinden, altın oranın vücut bulduğu muazzam bir örnek olarak kabul edilir. Bugün Floransa’da Gallerria del Academia’da bulunan Davud, Floransa’ya turist çeken en önemli eser olsa gerek…

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-5

Meşhur Davud heykeline giden yolda Michelangelo’nun tamamlanmamış heykellerini de gözden kaçırmamak gerekir. Bunlar, büyük mermer kütlelerin içinden sanki canlıymış gibi bu heykelleri çıkarıp alıveren büyük adamın maharetinin kanıtıdır.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-6

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-7

Sanatçıların kıran kırana bir mücadele içinde olduğu ve kendini kanıtlamaya çalıştığı Rönesans Çağı’nda, çok genç yaşta eser üretmeye başlayan Michelangelo, 60 yaşında Vatikan’ın başmimarı, ressamı ve heykeltıraşı olmuştur. Sistin Şapeli’ndeki eserlerini de bu dönemde vermiştir.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-8

Lourentian Kütüphanesi, San Lorenzo Kilisesinin dış cephesi, Duomo ve San Pietro Kilisesinin kubbe süslemeleri, Medici ailesinin mezarlarındaki heykeller dışında resimleri ve panel üzerine yapılmış tek yağlıboya eseri olan Doni Tondo ile Michelangelo adından her zaman söz ettirmeyi başarmıştır.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-9

Medici ailesinin mezarları için muhteşem eserler veren Michelangelo’nun kendi mezarı da yine Floransa’da Santa Croce Bazilikasında bulunuyor. Giorgia Vasari tarafından yapılan mezar anıtında üst tarafta kendi büstü, aşağıda sırasıyla ressamlığını, heykeltıraşlığını ve mimarlığını temsil eden heykeller ile en tepede ünlü Pieta eserine atıfta bulunan bir resim bulunuyor.

Romadan- Floransaya- Michelangelonun-Pesinde-10

Kendisini en iyi şekilde tanımlayan bu mezar, Rönesans’ın sembolüne dokunmak gibi… Eğer yolunuz Floransa’ya düşerse mutlaka ziyaret edin ve ardından şehre hâkim bir noktada bulunan Michelangelo Meydanına çıkıp etrafı iyice seyredin. Göreceksiniz, Michelangelo her yerde…

1 Yorum

  1. Avatar

    Gökmen Yeter

    16 Mayıs 2016 en 20:52

    Eski Roma heykellerini çok iyi incelemesine karşın Michelangelo da Leonardo gibi insan kadavrasını çok iyi incelemiş ve araştırmıştır. Bu yüzden insan vücudunu her şekilde ve çok kolaylıkla çizebilen yeğane ustadır. Michelangelo’dan önce de bir çok sanatçı Adem’i yerde yatarken Tanrının elinin bir dokunmasıyla canlanmış olarak resmetmişlerdi. Ama hiç kimse, yaradılışın büyük gizemini ifade etmeye bunca güç ve yalınlıkla yaklaşamamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.