Roma’dan Sevgilerle

Tarihin dokusunu, mimarisini hatta yaşama biçimini kaybetmeksizin günümüze aktaran pek çok yerleşim alanı mevcuttur. Bu alanların içerisinde bulunan kalıntılar, milli parklar, müzeler ve geçmişten izler taşıyan sokaklar her zaman ilgi çekicidir.

1083

İtalya’nın sınırları içerisinde yer alan Roma da, sahip olduğu 3000 yıllık geçmişiyle adeta bir sanat eseriymiş gibi günümüzde de işlevini sürdürmektedir. Vatikan’ı içerisinde bulundurmasının yanı sıra Pantheon, Colloseum, Roma Forumu, Fontana Di Trevi ( Aşk Çeşmesi ), İspanyol Merdivenleri, Piazza Navona, Vittorio Emanuele II Abidesi, Sistine Şapeli ve Yahudi Mahallesi gibi oldukça önemli ziyaret alanlarını içerisinde bulunduran Roma, bir açık hava müzesi konumundadır. Etrafı surlarla kaplı olan şehrin her tarafında şapel, tapınak, katedral, bazilika, müze ve çeşme görmek mümkündür. Üstelik birçoğunu ücretsiz gezebilme imkânına da sahipsiniz.

999

Roma’ya en kolay ulaşım Fiumicino Havaalanı’ndan sağlanıyor. Bu alana inip, gümrük işleri halledildikten sonra isteğe bağlı olarak; shuttle, hızlı tren veya otobüsle Roma Termini İstasyonu’na ulaşılabiliyor. Termini’ye indikten sonra sizi hem sıkı bir tatil bekliyor hem de oldukça leziz yemeklerle dolu geceler… İstasyona ulaşım ortalama 35-40 dakikayı buluyor. İndikten sonra hemen bir turizm ofisine uğrayarak şehir haritası edinmeniz sizin yararınıza olacaktır. Tabii gitmeden önce kafanızda bir plan yapmanız da oldukça önemli. Roma’da metro istasyonları iki hat üzerinden işlem görüyor. Bu hatlar çeşitli turistik merkezlere gitmeniz de oldukça yardımcı oluyor. Fakat zaten nereden başlarsanız başlayın yürüyerek, tüm Roma’yı gezebiliyorsunuz. Böylelikle birçok seyahat sitesinde bile var olmayan farklı alanlara ulaşabiliyorsunuz. Metro bilet ücretleri 1,5 euro, shuttle/otobüs fiyatları 5 euro, hızlı tren ise 14 euro olarak ücretlendiriliyor. Roma Pass Card adında bir sistem oluşturmuşlar turistler için fakat buna ihtiyacınız olmuyor. Bu kart ile üç gün boyunca metro, otobüslerden yararlanabiliyorsunuz ve ek olarak iki müze ya da tarihi esere giriş bedava. Ücreti ise 36 euro.

1242

 

Şehir genelinde İtalyan mutfağının etkileri oldukça yoğun olarak hissediliyor. Tipik bir İtalyan yemeği, meze türü ufak parçalar halinde soğuk çeşitler, balık ve sebzelerden oluşan antipasti ile başlıyor. Genelde çorba pek tercih edilmiyor. Pizzalar, lazanyalar ve makarnalar özellikle ülkeyi ziyarete gelen kişiler için öncelikli oluyor. Hem oldukça lezzetli hem de uygun fiyata birçok pizza ve makarna çeşidini rahatlıkla tadabilirsiniz. Bizdeki Amerikan pizzalarının çok dışında, ince hamur, daha az malzemeli ama yoğun peynirli olarak sunuluyor size. Bunun yanına tercih edebileceğiniz Toscana bölgesi üzümlerinden yapılan şaraplar da oldukça ideal. Ayrıca Napoli ve Sicilya bölgesinde tüketilen limoncello tüm İtalya’da bulunuyor. Barrique Ristorante Enoteca şehrin en güzel tiramusularına sahip. Ayrıca şarapları da oldukça güzel olan bu mekanda farklı lezzetlerde birçok pizza bulunmakta. Piazza Barberini’de bulunan Pelvy’s Bar birçok seçeneği bulunan bagetlere ve paninilere sahip. Sabah kahvaltılarını denemenizde fayda var. Özellikle her sabah kruvasan yemekten bıkanlar için… Şehrin her yerinde bulunan çeşmelerden su içilebiliyor. Zaten Romalılar evlerinde akan suyu da içme suyu olarak kullanıyor. Önemli gezilecek noktalardan bazıları;

Colloseum
Kolezyum MS. 70-80 arasında Roma İmparatorluğunun altın çağında inşa edilmiştir. Roma’daki en büyük amfitiyatroydu, şehrin ortasına kurulmuştu ve esasen gladyatör şovlarına, hayvan avlarına ve diğer eğlencelere ev sahipliği yapıyordu. Roma mimarisinin büyük bir sembolü olan yapı kısmen yıkılmış olsa da hala hayranlık uyandıran bir görünüme sahiptir. Girişi 12 euro olarak bu alana, güzel sanatlar öğrencileri ve 25 yaşın altındaki kişiler 7 euro ödeyerek giriş yapabiliyor.

1075

1055

saA

Pantheon
Piazza della Rotunda’nın aşağısında görülen Pantheon ve onunla birlikte Colloseum bugün neredeyse şehirdeki bütün halde olan en eski Roma binasıdır. Burada MÖ. 27’nci yüzyıldan beri Marcus Agrippa’nın idaresinden bir tapınak vardı ama MS. İmparator Hadrian tarafından tamamen yeniden inşa ettirildi. 43 m X 43 m olan kubbeli dam bir zamanlar tamamen bronz haldeymiş. Fakat 17. Yüzyılda Vatikan’da St Peter’in Bazilikasına bir gök kubbe yapılması için Papa VIII’nci Urban’ın emriyle eritildi. Daha sonra Pantheon bir kilise olarak kutsallaştırıldı. 19. yüzyıldan beri İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele de dâhil olmak üzere İtalya kraliyetinin gömülme alanı olarak kullanılmıştır. Buraya giriş ise ücretsiz.

1183

1182

1159

Foro Romano (Roma Forum)
Via dei Fori Imperiali’nin hemen batısında muhtemelen şehrin en önemli antik manzarası olan Roman Forum bulunur. Bu, Roma Cumhuriyetinin kalbi ve ruhuydu. Ticaret, ibadet, sosyal buluşma, politik gösteri ve bildiri mekanı olarak kullanılırdı. İmparatorluk çağında şehrin artan nüfusu ve önem daha fazla fora’ya ihtiyaç duymasına rağmen Roman Forum vatandaşların günlük hayatında büyük bir öneme sahip olmayı devam ettirdi. Colloseum’a ödenen ücretin içinde, buraya giriş imkanı da dahil.

1140

1134

1141

1142

1144

Vittorio Emanuele II Abidesi
Roma’nın en ünlü imajından biri L’Altare della Patria’dır. Bilindiği gibi Vittorio Brescia’dan çıkarılmış olan göz kamaştırıcı beyaz mermerden inşa edilmiştir ve 1870 birleşiminden sonra İtalya’nın ilk kralı için gösterişli bir anıt olmuştur. 1885’de başlanmış ve 1911’de son rötüşleri yapılmıştır. İçerideki sergilerde İtalya Birliğine ayrılmıştır.

1265

sAA2

İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps)
Oldukça büyük bir üne sahip olan bu alan, 1700’li yıllardan günümüze kadar korunmaktadır. Hem buluşma hem de alışveriş alanı olarak kullanılan bu merdivenlerin kenarlarına konumlanmış Dünyaca ünlü birçok marka bulunmaktadır. Merdivenler tepenin yukarısındaki Trinita dei Monti Hıristiyan inancını temsil etmek için yapılmıştı.

1192

1240

1262

Fontana di Trevi
Bir yıldan beri restore aşamasında bulunan Trevi Aşk Çeşmesi bir nevi dilek çeşmesi görevini yürütmektedir. Bu alanda bulunan çeşmeye kişiler dilek dileyerek para atmaktadır. Kimileri Trevi’ye bir kez gelen kişinin buraya, ölmeden önce tekrar geleceğine inanır. Klasik ve Barok karışımından oluşan Fontana di Trevi’ye sağ elinizle sol omzunuzun üstünden bozuk para atıyorsunuz. Bu da Roma’ya tekrar gelebilmek için bir dilek olarak adlandırılıyor.

1252

1231

 

Piazza Navona
Şehrin kalbi olarak tanımlanan bu alan, tekerlekli arabaların yarışları için kullanılıyordu. Meydanın tüm uzunluğu 1651’de Bernini tarafından tasarlanmış olan üç barok çeşmeyle belirlenmiştir. Merkezi çeşme Fontana dei Quattro Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi) en ünlüsüdür. Her bir nehir o dönemdeki en önemli nehirleri temsil eder: Nil, Danube, Ganj ve Plata.

1250

1092

 

1259

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.