Rönesans Patlamasının Tanıklarından: San Lorenzo Kilisesi

San Lorenzo Kilisesi, 15.yy başında Floransa’da, Rönesans patlamasının en anlamlı tanıklarından biridir. Gerçekten de bu eser, dönemin en yenilikçi mimarı, Orta Çağ ile bütün bağları kesin olarak koparan Filippo Brunelleschi’nin eseridir. Brunelleschi, Roman anıtlarından esinlenerek antik mimarinin büyüklüğüne ulaşabilen ilk sanatçı olmuştur. Öte yandan, yapının bütününe büyük bir birlik kazandıran ve gotik mimarinin kompozisyon ilkelerinden kesinlikle farklı bir orantı sistemi uygulanmıştır.

Söz konusu kilise, aralarından Brunelleschi ile çalışan Donatello’nun heykellerinin de bulunduğu, çok sayıda üstün sanat eserini barındırmaktadır. Bu kadar büyük sanatçıların bir arada bulunmasının nedeni açıktır: San Lorenzo, Floransa’da bütün gücü adım adım elinde toplayacak olan bir ailenin, Medicilerin aile kilisesidir. İlk çalışmalar Giovanni di Bicci’nin bağışlarıyla başlamış ve oğlu Cosimo’nun yardımlarıyla devam etmiştir.

San Lorenzo, bir sonraki yüzyıl sanatı için de bir yaratıcılık merkezi olarak kalmıştır. Bu kilisenin cephesi için, aralarında Michelangelo’nun da bulunacağı, devrin en iyi mimarlarının katıldığı bir yarışma düzenlenecektir. (Hiçbir zaman gerçekleştirilememiştir) Daha sonra Michelangelo kilisenin yanına, Medici ailesinin diğer üyelerinin mezarları için bir mahal ve lahitler yapmış ve Lorenzo Kütüphanesi’ni inşa etmiştir.

San Lorenzo, Rönesans’ın yeni üslubunun çarpıcı bir şekilde ortaya çıktığı ilk büyük kilisedir. Brunelleschi’nin, kilisenin yapım çalışmalarının tamamlanmasından uzun bir süre önce ölmüş olmasına rağmen, projesinin onu izleyenlerce titiz bir bağlılıkla uygulandığı da açıkça görülmektedir.

Filippo-Brunelleschi

Filippo Brunelleschi

giovanni-di-bicci

Giovanni di Bicci

cosimo

Cosimo

san-lorenzo-kilisesi-2

san-lorenzo-kilisesi-3

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.