Röportaj: Çetin Çetintaş

Hayatımıza kimi zaman bir disiplin kazandırmak isteriz. Bunu sporla, çalışmakla ya da farklı birçok yöntemle sağlamak için çabalarız.

Sanat Karavanı, bu kez yaşamın iç dinamiğine yönelmeyi başarmış; yoga, meditasyon, Acrohatha eğitmeni Çetin Çetintaş’la buluştu. Yaşama, yogaya, meditasyona dair merak ettikleriniz Çetin Çetintaş’ın samimi cevaplarıyla bu röportajda.

Yoganın özünde olan şey içe dönmek. Size gelen kişiler bu kararı almadan önce ortak ruh hali olarak nasıl bir durumda oluyorlar?

Bu dünyanın sonlu olduğunu algılamaya başlamış oluyorlar. Sonlu şeylerin peşinden koştuklarını ve bu sonlu şeylerin yanılgılar, acı ve mutluluklar yaratarak onların sadece bugünü geçirmesini sağladıklarını fark etmiş oluyorlar. Peki bu fark ediş onları bu döngüden çıkarıyor mu diye sorarsan. Hayır, ama bu döngüden çıkmanın yolunu bulmaya itiyor.

cetin-cetintas-roportaji-1

Bizi kendimizden uzaklaştıran en temel faktör nedir?

Acı getiren şeyleri, mutluluk getiren şeyler olarak algılamamız.

Eğitimlerini sürdürdüğünüz yoga, meditasyon, Acrohatha nedir?

Yoga, zihin modifikasyonlarını kontrol altına alarak kişinin özü görmesi için yapılan pratiklerdir. Meditasyonda bu çalışmaların bir parçasıdır. Amaç, özü görebilecek bilince yükselmek. Zorlu bir süreç, kurulu düzen ve yaşadığımız çevreye yabancı bir niyet.  Ama özümüzde hepimizin yapmak istediği…

Acrohatha, asana pratiğinin ikili çalışmalar şeklinde gerçekleştirilen halidir. Amaç yine aynı.

cetin-cetintas-roportaji-2

Yoga, meditasyon üzerine yoğunlaşıp bu çizgide bir kariyer çizmenizin sebebi nedir?

Bu yola tamamen kendimi keşfetmek için başladım. Ne bir kariyer planım vardı ne de bu işi meslek edinme gibi bir planım. Tamamen yol beni buraya getirdi. Öğrendikçe, deneyimledikçe, şükretmek için paylaşmaya başladım. Paylaştıkça büyüyoruz…

İnsanlar neden yoga  disiplinine kavuşmalı?

Yoga her şeyden önce bize ahlaklı olmayı öğretiyor. Düşünsenize yoga pratiğinin 1. basamağı olan yamaları yani ahlak kurallarını herkes uyguluyor olsa dünyada savaş olmaz. Birinci kuralı Ahimsa; incitme, öldürme, zarar verme. Yine yamalardan biride Aparigraha; aç gözlü olma. Sadece bu pratik bile tüm dünyayı değiştirebilir..

İnsanın kendine dönebileceği ve bir anlamda ruhsal disiplin kazandırabileceği alanlarla ilgileniyorsunuz. Peki sizin hiç raydan çıktığınız oluyor mu?

Raydan çıkmak için rayda olmak gerekiyor. Ray da yok, raydan çıkacak da…

Online dersler de verdiğinizi biliyoruz? Bunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Online dersler youtube kanalıma aktif olarak yüklediğim veya www.yogakioo.com da paketler halinde sunduğumuz ders programlarıyla gerçekleşiyor. Yani bir nevi eğitim dvdleri şeklinde.

cetin-cetintas-roportaji-3

Workshop programlarınızla hedefledikleriniz nelerdir?

Workshop programlarındaki amacım kişilere yeni kapıları açmak. Belki daha önce gördükleri ama fark etmedikleri şeyleri fark etmelerini sağlamak, belki de onlar için tamamen yeni bir şeyler onları bir araya getirmek. İlham almak ve ilham vermek, daha derine gidebilmek için.

cetin-cetintas-roportaji-4

Hanuman’ı Bulmak kitabınız çıktı. Kitabınızla ulaşmak istediğiniz istediğiniz bir kitle var mı? Bu kitabı yazma amacınız nedir?

Hanuman’ı Bulmak yoga yapan veya yapmayan herkes için. Bu kitabın en büyük niyeti daha çok kişiyi yogayla tanıştırmak ve yoga studyolarına gidemeyen kişilerin kendi başlarına pratik yapmalarını sağlamak. Hem yolumuzu hatırlamak için, hem niyetlerimizi hatırlamak için, hem pratiğe başlamak veya sarılmak için Hanuman’ı bulma yolculuğuna çıkarıyor.

İçten cevapları ve samimiyeti için Çetin Çetintaş’a teşekkürlerimizle…

http://cetincetintas.com/ adresinden Çetin Çetintaş ve çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.