Rotanızı Değiştirin: 3 Günde Sessiz Şehri Gezmeniz için Hiçbir Engeliniz Yok

 

Taştan yapılma doğal bir oda, sizi tamamlayan içkiniz, az ilerde yanan şöminenin çıtırtı sesleri ve yanınızda belki de sevdikleriniz… Usulca pencereye yanaşıp dışarıdaki manzarayı izliyorsunuz. Aklınızda huzurdan ve sessizlikten başka bir şey yok… Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak, olabildiğince benliğinize yakın… Tüm bu anlattıklarımı yaşamak sanırım şehir hayatı yaşayan herkesin ortak arzusu. Peki bu huzur dolu saatleri yaşamak zor mu? İstanbul’dan uçakla bir buçuk saatte Nevşehir’de olursunuz.  Kapadokya’da, Peribacalarının yahut taşların içine oyulmuş doğal otellerden birinde kalabilirsiniz. Hayır, ben beton yığını bir otelde kalmak isterim derseniz seçenek çok. Şehrin havasıyla bire bir örtüşen doğal bir otelde kalmak istediğinizi varsayarak -ki saçmalık olurdu başka türlüsünde kalmak- odalardan birine yerleştiğinizi düşünüyorum.

melek4

Yorgunluğunuzu atmak için bir kahve alıp daha şimdiden fark ettiğiniz huzurun tadını çıkarın. Ardından dışarı çıkıp bu küçük ama etkili şehri gezmek için hiçbir engeliniz yok. Rotanızdaki ilk yer Kapadokya’nın incisi Peribacaları olacaktır. İsterseniz rehber eşliğinde bir gezi de planlayabilirsiniz. Ancak küçük ve turistik bir şehir olması bakımından kolaylıkla gezinizi ve ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Ürgüp, Göreme’deki Peribacalarını ziyaret ettikten sonra Göreme, Zelve açık hava müzelerini ve Nevşehir ile Hacı Bektaş’taki müzeyi gezerek doğal ve tarihi güzellikleri daha yakından tanımış olursunuz.

2740891-ask-vadisi-kapadokya

e17f897ab2bda521ecb977d368ab27c9

149_3707ortahisar04

 

Bir günü müzelere ve doğal güzelliklere ayırmanız yeterli olacaktır. Güzel bir uykunun ardından sabah erken saatlerde uyanmalısınız. Zaten erken uyanmak istemeseniz bile temiz hava sizi uyandıracaktır. Ve inanın aldığınız kısa uyku şehirde saatlerce uyumanızdan daha dinç yapacaktır. Sabah erken uyanıp kahvenizi elinize alıp pencereye yaklaşmalısınız. Çünkü havada rengarenk balonların süzülüşünü seyretmek oldukça hoş bir görüntü. Eğer balona binip gökyüzünün maviliklerinden şehri izleyip tur atmak isterseniz ortalama 200 tl gibi bir fiyatı gözden çıkarmalısınız.

header

kapadokya-balon-turu-fiyatlari

Nevşehir’deki ikinci gününüzde Nevşehir, Uçhisar ve Ortahisar kalelerine çıkın. Ardından Yılanlı, Çavuşin ve Çarıklı gibi birçok ziyaret edilebilir kiliselere uğrayın. Nitekim özelikle yabancı turistler dini turizm açısından da şehirdeki kiliselere oldukça ilgi göstermekte. Yemek molası vermek isterseniz eğer Nevşehir’in yöresel yemeği olan Testi kebabını ya da diğer yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Ancak özellikle Avanos’ta yer alan bir restaurantın Testi kebabını yemelisiniz. Sunumunu video çekip sosyal paylaşım ağlarından birine yükleyebilirsiniz. Farklı bir sunum… Ayrıca birçok diziye ev sahipliği yapmış şehrin konaklarını ziyaret edebilirsiniz. Asmalı Konak bunlardan biri.

6635590_orig

181220131512001418291_2

Üçüncü gün de erken kalktınız. Bu kadar gezintiye rağmen. Bu arada gezerken rahat gezi ayakkabıları giymenizde fayda var yürüyerek çok yer keşfedeceksiniz çünkü. Çanak çömlek yapmadan, arkadaşlarınıza hediyelik eşyalar almadan Nevşehir’den gitmek olmaz. Hemen Avanos’ta sıra sıra dizilmiş çömlekçilere uğrayın. Zaten siz söylemeden denemek ister misiniz sorusu yöneltilecektir. Oldukça eğlenceli ama yaptığınız eserler diyeyim ustalarınki gibi güzel olmayacaktır. Oradan çıktıktan sonra yürüyerek sallanan köprüye doğru ilerleyin. Altından geçen Kızılırmak’ta köprüden karşıya geçtikten sonra kayıklara binebilirsiniz. Ayrıca ırmak kenarında, ağaçların altında balık yemeyi de unutmayın.

avanos  Sur-Balik-Avanos2

Unutmadan söylemeliyim ki deve ve bisiklet turunu da gezinizin bir köşesine sıkıştırabilirsiniz. Ve içki tüketiyorsanız Nevşehir’le ünlü  yıllanmış şaraplardan da alabilirsiniz.

1349_cappadocia wine house 25450684

3 günde gezinizi tamamladınız daha fazla zaman ayırıp birçok şeyi keşfedebilirsiniz. Ve kışın gitmemenizi tavsiye ederim. Oldukça soğuk olacaktır. Bence en güzel mevsim yazdır. Bazen 40 dereceyi bulan sıcaklarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak nem oranı düşük olduğundan çok da fazla etkilemeyecektir. Akşamları hava serinleyebilir. Ne olur ne olmaz çantanıza kalın bir şeyler koymakta fayda var. Ve güzel şehir memleketim Nevşehir… Bir gün mutlaka uğramalısınız…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.