fbpx

Rüyaların Müziği | Sleep Party People

  Uyananların dünyasında gerçek varlığını müziğe borçlu olanlar vardır.

Rüyalarınızla yüzleşmeye hazır mısınız? Sleep Party People 6 Şubatta Salon’umuza konuk oluyor. Ülkemizi ikinci defa ziyaret edecek olan Sleep Party People projesini heyecanla beklerken daha yakından bakmak için tam vakti.

Sleep Party People; 2008’de Brian Batz tarafından başlatılmış, ara sıra onunla gelip çalan ancak daimi üye olarak kalmayan müzisyenlerin oluşturduğu bir dream-pop projesi.

sleep-party-people

Danimarka çıkışlı olan grup ilk albümleri ‘We were Drifting On A Sad Song’ ile rüyalara dokunmaktan çekinmeyen tonları ve ruh halini yansıtmadaki sezgisel
denebilecek yaklaşımı sayesinde müzik dünyasının ilgisini toplamayı çabuk başardı.

Silent Night – Soundcloud

Konserlerinde tavşan maskeleri ardında gizlenmeleri ve uykunun bilincinizi ele geçirmesine yakın saniyelerdeki karanlığın sessizliğini müziklerine yansıtarak dinleyicilerine ‘güvenli bölge’ ve ‘kaçış imkanı’ yarattıklarına inandıkları farklı fikirleriyle müzik dünyasında son zamanlarda sıkça ismi duyulur oldu.

sleep-party-people-floating

 

2014 yılında çıkan son albümleri Floating ile ilk albümden sonra grubun soundunun oldukça geliştiği görülebiliyor. Brian Batz kendini geliştirmek adına sınırları ve formları zorlamaktan çekinmeyen bir sanatçı konumunda oldukça başarılı. Yine de yarattığı müzik sıcak ve sakin bir çerçeve içinde kalıyor. Bundaki en önemli etken Brian Batz’in büyüdüğü Bornholm -ona göre İsveç’in küçük, sakin ve biraz sıkıcı bir adası- şehrinin sanatçının bilinçaltına yansıması olarak değerlendirilebilir.

Brian Batz kendi müziğini ‘Rüyamsı ve gürültülü bir dokunuş ama yine de içten, sıcak ve nazik..  olarak tanımlıyor ki bu yapılabilecek en doğru tanımlardan biri.

David Lynch, Boards of Canada ve Eric Satie gibi sanatçılardan ilham alan grup meleksi ve rüyasal,  hipnotik tonlarıyla benliğinizi her şeyin olduğundan yavaş aktığı büyüleyici bir rüya dünyasında gezintiye davet ediyor.  Dinleyicinin tek yapması gereken müzik yoluyla açılan bu evrenin akışına kapılmak.

Sleep Party People 6 Şubatta Salon Iksv’de İstanbullu müzikseverlerle rüyalardan bir yolculuğa çıkacak, şimdiden keyifli dinlemeler!

1 Comment

  1. Avatar

    roger

    25 Ocak 2015 at 02:07

    6 şubatı heyecanla bekliyoruz artık!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.