Sabahattin Ali’nin Yazdığı Aşk Mektupları Açık Artırmada Satılacak!

Usta yazar Sabahattin Ali’nin Nahid Fıratlı’ya yazdığı aşk mektupları açık artırmada satışa sunulacak.

İstanbul Müzayede tarafından düzenlenecek açık artırmada, ünlü roman yazarı Sabahattin Ali’nin edebiyat öğretmeni olan Nahid Fıratlı’ya yazdığı aşk mektupları satışa çıkartılacak. Sabahattin Ali’nin 1928 yılında Osmanlıca kaleme aldığı mektuplar, kendisinden iki yaş küçük olan Nahid Fıratlı’ya olan aşkını anlatıyor. Fıratlı, yazarın 21 yaşındayken gönderdiği mektupları açmamış ve geri iade etmişti. Sabahattin Ali ise iade edilen mektuplar üzerine Fıratlı’ya gönderdiği başka bir mektupta şu sözler yer alıyor:

“İade kâğıdındaki imzanı gördüm. Yalnız imzanı… Çıldırıyordum. İmzan beni deli edecek kadar sevindirdi. Onu yazan elini gördüm, hani bakmak istediğim zaman benden kaçırdığın elini… Bu elin üzerinde ince bir kol gördüm, daha sonra omuzlarını, ince çeneni, dudaklarını, şeffaf burnunu, alnına dökülen kumral saçlarını gördüm. Seni gördüm, seni büsbütün gördüm”

Sabahattin Ali’nin ardından Necip Fazıl Kısakürek’de Nahid Fıratlı’ya aşık olmuş ve ona mektuplar yazmıştır. Nahid Fıratlı, pek çok şairin aşık olduğu kadın olarak biliniyor, Cahit Sıtkı, Ece Ayhan, Turgut Uyar ve Cemal Süreya’nın da Fıratlı’ya aşık olan şairlerden olduğu iddia ediliyor. Orhan Veli Kanık’ın da Fıratlı’ya aşık olduğu bilinmekle beraber, aşkına yazdığı şiirler geçtiğimiz yıl “Yalnız Seni Arıyorum” adıyla kitap haline getirildi.

Sabahattin Ali’nin yazdığı aşk mektuplarının yanı sıra, yazarın ‘Melankoli’ adlı şiiri de kendi el yazısı nüshasıyla Beşiktaş Point Otel’de düzenlenecek açık artırmada satışa sunulacak.

nahid-firatli

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.