Sadece Özel İzinlerle Fotoğraf Çekilebilen Gizemli Ülke Kuzey Kore’den 23 Etkileyici Kare

Kuzey Kore kapalı bir kutu. Ancak özel izinlerle fotoğraf çekilebilen bu ülkeye ait fotoğraflar, bize insanların yaşayışları hakkında az da olsa bilgi veriyor. İşte şimdi sizinle, özel izinle çekilmiş bazı fotoğrafları paylaşacağız. Elbette merakımız tamamen dinmiş değil, ama bu fotoğrafları görünce bu gizemli ülkeyle ilgili bir parça tatmin olduk diyebiliriz. Buyrunuz, bu gizemli ülkeye ait 24 etkileyici fotoğraf.

1. İki kadının ellerinde bozuk para tutmakta olduğu bu heykelimsi yapının ismi Arch of Reunification ve diktatör Kim II Sung’un vizyonu olan Kuzey ve Güney Kore’yi birleştirmeyi sembolize ediyor.

kuzey-kore-1

Başkent Pyongyang’a gelirken ziyaretçiler buradan geçiyor.

2. Hemen ardından Kuzey Kore İşçi Anıtı beliriyor. Anıtın üzerinde ise “Kore partisi, tüm Korelilerin zaferlerinin organizatörü ve lideri!” yazıyor.

kuzey-kore-2

3. 105 katlı Ryungyong Oteli, dünyadaki en büyük terk edilmiş bina olma özelliğini taşıyor. 1992’den beri, içerisinde hiçbir şey yapılmamış.

kuzey-kore-3

4. Şehrin diğer tarafında ve yanı başında uzanan Taedong Nehri’nin hemen yanında, 558 metre uzunluğundaki, Juche Kulesi bulunuyor.

kuzey-kore-4

5. Kuzey Kore’nin en etkileyici ve hatta korkutucu mimari eseri olan Maynyongda Çocuk Merkezi, şehir merkezinde bulunuyor. Bu merkez iki kol şeklinde anne kucağını temsil ediyor.

kuzey-kore-5

6. Kuzey Kore’nin kendi elektriğini üretmek için fazla enerjisi yok, bu sebeple gece olduğunda tüm ülke karanlığa gömülüyor. Tek bir yer hariç: Ülkenin eski diktatörü olan Kim II-Sung’un şehir içindeki devasa fotoğrafları.

kuzey-kore-6

Onlar her zaman böyle aydınlık.

7. Binlerce saat çalışan binlerce işçi olmasaydı, sanıyoruz bu binalar da olamazdı…

kuzey-kore-7

8. Koşullar tamamen kötü değilse de tehlikeli.

kuzey-kore-8

9. Ülkenin mimarisi, aslında Kuzey Kore liderlerini şereflendirmek amacıyla bu şekilde oluşturulmuş. 1972 ve 1994 yılları arasında ülkeyi yöneten Kim II-Sung ve onun 2011’deki ölümünün ardından başa geçen Kim Jonh II adına.

kuzey-kore-9

10. Bu iki adam Pyongyang Meydanı’nın her yerinde gururla hatırlanır, en belirgin olanı ise Halk Büyük Meclisi salonundadır.

kuzey-kore-10

11. Vatan ve Kurtuluş Müzesi’nde ise, Kore’nin, Amerikan emperyalist güçlere karşı, Kore Savaşındaki zaferi gösterilir.

kuzey-kore-11

12. Pyongyang’ın merkezindeki bir binada “Büyük Kim II Sung ve Kim Jong II, sonsuza kadar bizimle olacak” yazmaktadır.

kuzey-kore-12

13. Kore mimarisinin gerçekten etkileyici bir çok yönü vardır. Örneğin metro istasyonu, “dünyanın en süslü metro istasyonu” olma özelliğine sahiptir.

kuzey-kore-13

14. Belki şaşırtıcı değil fakat Kuzey Kore dünyanın en büyük stadyumu May Day’ın da ev sahipliğini yapmaktadır aslında.

kuzey-kore-14

15. Bu büyüleyici stadyum, tam kapasite dolu olduğunda, içeride 150.000 kişiyi olduğu anlamına gelir ve çoğunlukla geleneksel toplu oyunlar için kullanılır.

kuzey-kore-15

16. Sıkıcı günlük yaşamlarının arasında, insanlar bir parça eğlenceli vakit geçirmek için, Munsu Su Parkı’na giderler…

kuzey-kore-16

17. Kuzey Kore’de, bilimin rolü de çok büyüktür aslında. Özellikle 2015’in başında açılan Sci Teknoloji Merkezleri, atom şeklinde tasarlanmıştır.

kuzey-kore-17

18. Ülkenin lideri Kim Jong, bu merkez için “Bilim ve teknolojinin ilerlemesi vatanın ilerlemesi demektir.” cümlesini kurmuştur.

kuzey-kore-18

19. Bazı apartmanlarda küçük güneş enerjisi ile çalışan paneller bulunmaktadır.

kuzey-kore-19

20. Ve birçok bina da cesur renkleriyle öne çıkar…

kuzey-kore-20

21. Fakat Wonsan Bebek Evi ve Yetimhane gibi yerler için parlak pastel tonlar tercih edilmiştir.

kuzey-kore-21

22. 2015 yılının Haziran ayında tamamlanan bu bakım evi, birden çok katlıdır. Burada kullanılan mavi ve sarılar, Kuzey Kore’nin dominant yapısı içerisinde daha rahatlatıcı bir görüntüye sahiptir.

kuzey-kore-22

23. Görüldüğü üzere, birçok ilgi çekici noktası olsa da, Kuzey Kure’nin güç ve kuvvet takıntısı, şehrin uzaktan manzarasından bile belli oluyor…

kuzey-kore-23

Kaynak: listelist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.