Safranbolu’da ‘Gazozuna Sinema’ Günleri!

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün tarihi evleriyle bilinen Safranbolu ilçesinde sinemaseverler nostalji yapacak. Eski sinema binasında ‘Gazozuna Sinema’ temasıyla düzenlenecek gösterimlerde tahta sandalyelerde gazoz yudumlayarak film izleme keyfi 60’lı yılları aratmayacak.

Safranbolu’daki Tarihi Muallimler Birliği binasına ‘Sinema Müzesi’ ve ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ açılacak. Açılacak yeni merkezde sinema bölümü öğrencilerine ve sinema meraklılarına ünlü yönetmenler tarafından 3-4 günlük eğitimler verilecek. Eğitimlerin yanı sıra sinemaseverler nostalji yapma imkanı da bulacak. Haftanın belli günlerinde sinema gösterimleri yapılacak merkezde sinemaseverler tahta sandalyelerde gazozlarını yudumlayarak film izlemenin tadını çıkaracak.

18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaliyle ilişkilendirilerek açılacak merkez hakkında Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy şu açıklamalarda bulundu: ”Bu bina Muallimler Birliği, daha sonraki yıllarda Çınar Sineması olarak kullanılmış. Bu binayı 2015 yılında yeniden Safranbolu’nun hayatına geri kazandırdık. Geçmişte olduğu gibi bu bina yine Türk sinemasına hizmet etmeye devam edecek. Sinemacılıkta kullanılan aletler, çekilmiş sinema filmleri, sinema için lazım olan geleneksel sinema motiflerini burada canlandırmaya gayret edeceğiz. Türkiye’deki en büyük ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ni ve ‘Sinema Müzesi’ni burada oluşturmak istiyoruz. ”

Aksoy, ‘Gazozuna Sinema’ günleri hakkında ise, ”Safranbolu deyince akla sinema ve gazoz gelmekte. Tahta sandalyelerde oturup, onun gıcırtılarıyla beraber gazozumuzu yudumlayarak tarihi Türk sinemalarını seyretmek büyük bir keyif. Bu keyfi Safranbolu’da yeniden canlandırmak istiyoruz. ifadelerinde bulundu.

Tarihi Muallimler Birliği Binası / Safranbolu

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Belki Hiç Duymadığınız 17 Ressam Filmi

Frida, Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikayesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik film. Film 6 dalda Oskar Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında...

Kapat