Şahane Züğürtler

Bugünlerde sahnede olan Haldun Dormen’in yönetmeliğinde oynanan Şahane Züğürtler oyununu kaçırmamanızı öneririm! Neden mi? Çünkü oyuncular o kadar gerçekçi, o kadar “onlar” gibi oynuyorlar ki! Mizaçları resmen oyuna çok müsait! Jacques Deval’in yazdığı bu oyun, bir Rus asilzadesi çiftinin başından geçenleri anlatıyor. Aslına bakarsanız, bu oyun 1933’ten günümüze gelene kadar binlerce kez oynandı. Ama sanırım ben günümüze en yakını bu olduğu için, bu oyunu kendime daha yakın hissettim.

Oyunun konusu bir Rus asilzadesi çiftinin Rusya’daki devrim sonrası Fransa’ya kaçması sonucu başlarından geçenleri anlatıyor. Aslına bakarsanız oyun başlı başına “Ne oldum değil, ne olacağım demeli.” mesajını vermek için yazılmış. Ne kadar zengin ve gösterişli olursanız olun, bu zenginliğiniz, hayatta çıkacak sorunlara paydos diyemiyor. Bir zamanlar asilzade oluyorsunuz, kimse size saygıda kusur etmiyor. Ama sonra çalışmak zorunda kalıp, bir eve uşak olarak giriyorsunuz ve bu sefer saygı sizden bekleniyor. Bana kalırsa oyundaki en dokunaklı mesaj buydu. Tüm bunları bir komedi içerisinde anlatabilmek ise ustalık isteyen bir durum. İzlerken bir asilzade oluyorsunuz, bir borçlu, bir uşak ve yeniden bir asilzade… Bu döngü sizi, “sadece bir oyun olmayan oyunda”, aynı zamanda “oyunun içindeki hayatta” hissettiriyor.

Tiyatroda dikkatinizi çeken bir başka unsur da oyuncuların farklı bir dile bu kadar yatkın olmaları. Bir an Rusya’ya gidiyorsunuz, bir an Fransa’ya… Bir anda uyanıp “Aa, bitti mi?” diye soruyorsunuz; sonra kendi sınırlarınız dahilinde olduğunuzu görürsünüz. Oyundaki esprilere bir süre daha gülerek, bunları, yanınızdakiler de duysun istiyorsunuz. Yanınızda kimse yoksa da sıkıntı yok, içinizden hatırlayıp gülümsemenize devam edebilirsiniz. Kim bilir, belki siz de bir zamanlar “Șahane Züğürtler” den olmuşsunuz da bu sebepten tüm bu olanlara daha bir başka gülüyorsunuzdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.