Sait Faik Abasıyanık’ın Hayatı Belgesel Haline Getirildi!

Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı belgesel oldu.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Onur Barış’ın üstlendiği ‘Benden Hikayesi’ adlı belgeselde Sait Faik’in kendi hikayeleri yer alacak. Temmuz 2017’de çekimlerine başlanan belgeselde usta yazarı Mert Er canlandırdı. Sait Faik’in hayatı, kendi hikayelerinden kesitlerle belgeselde yer aldı.

Senarist ve yönetmen Onur Barış’ın belgesel hakkındaki yorumları ise şöyle:

“‘Benden Hikayesi’ Sait Faik’in hikayeleriyle bize kendini anlattığı bir belgesel. Benden Hikayesi’ni 2013’te yazmaya başladım. Sinema fiziksel şartlarla yapıldığı için bir süre destek aradım. Kültür Bakanlığı’ndan desteği aldıktan sonra çekimlere 2017’nin temmuz ayında başladım. Şu an belgesel kurgu aşamasında, yakın zamanda bitmiş olacak”

Barış, Sait Faik’in belgeselde nasıl anlatıldığına yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Sait Faik, edebiyatı ve sanatı farklı gören bir insan. Edebiyatı, edebiyat yapmak için ya da edebiyatçı olmak için yapılmayacağını düşünüyor. Edebiyat eleştirmenleriyle vakit geçirmekten, edebiyat konuşmaktan çok fazla zevk almıyor. Biz de belgeselde Sait Faik’in öykülerinde yer alabilecek, sıradan insanlara yer verdik. Sait Faik’in duygu durumlarını etkilediği insanlarla görüştük.”

8 kişilik bir ekiple Bursa, Adapazarı Burgazada ve İstanbul’da çekimleri gerçekleştirilen ‘Benden Hikayesi’ henüz kurgu aşamasında. Belgeselin ilk gösterimi Sait Faik Abasıyanık’ın  ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs’ta Kadıköy’deki Baba Sahne’de yapılacak.

“… Küçük şeyleri unutamayanlar, en geri hatıraları da unutamayanlardır. Hafızalarının bu bahtsız kuvveti karşısında hiçbir memleket, hiçbir vatan tutamadan her yeri, her şeyi severek öleceklerdir.”

(Sait Faik Abasıyanık – Semaver)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.