Şaka Amacıyla Bırakılan ‘Ananas’ Sanat Eseri Sanılıp Sergilendi!

İskoçya’da üniversite öğrencilerinin şaka amacıyla bir sergiye bıraktıkları ananas, sanat eseri sanılarak cam vitrinde sergilendi.

İskoçya’da bir sergide gerçekleşen trajikomik olay, sanatın ne olduğunu ve sanata bakış açısını yeniden sorgulatmayı başardı. Üniversite öğrencisi Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack, Robert Gordon Üniversitesi’ndeki bir sergiye süpermarketten aldıkları ananası bıraktı. Sanat hakkında her şeyi yeniden sorgulamaya ve düşünmeye iten deneye imza atan gençler, dört gün sonra sergiye geldiklerinde ananasın cam vitrin içinde korunarak sergilendiğini gördüler.

Sergi organizatörlerinden Natalie Kerr, ananası cam vitrinin içine kimin koyduğunu bilmediklerini söylerken, ananası sergiye bırakan Ruairi Gray ise “Boş bir vitrin gördüm ve insanların gerçekten sanat eseri sanıp sanmayacağını görmek için elimdeki ananası oraya bıraktım” açıklamasında bulundu. Ananas bir süre sonra sergiden kaldırıldı.

Fotoğraf: Ruairi Gray

 

1 Yorum

 1. Avatar

  Jerfi

  10 Mayıs 2017 en 13:48

  Yıllar önce rahmetli Levent Kırca bunun parodisini yapmıştı… TRT’nin tek kanal olduğu yıllar… “Olacak O kadar” programında bir ressam (söz de ressam) elinde ki boya kutusunu alıp tual’e fırlatıyor ve herkes “işte sanat bu!” diye şok geçiriyordu! Ve o “eseri!” çok yüksek bir fiyata almak için biribiriyle yarışıyorlardı!

  Aynı hesap!

  Sanat nedir?
  Haberden yola çıkarak yeni tanımı:
  Sanat eserlerinin sergilendiği ortamlarda hareket etmeyen tüm nesneler aksi ispat edilene kadar sanat eseridir! Nokta!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.