Merak eden, araştıran, paylaşan herkes için SALT Ulus

Güncel sanat, mimarlık, tasarım, tarih, ekonomi ve sosyal çalışmalar alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat kurumlarından biri olan SALT, İstanbul ve Ankara’daki tarihi binalarında herkese açık programlarını meraklılarla buluşturuyor. Ziyaretçilerini “SALT kullanıcıları” olarak tanımlayan kurum; onları araştırma ve deneyselliği kullanarak  ilgi duymaya, sorgulamaya, katılmaya ve paylaşmaya teşvik ediyor.

salt-ulus-1

2013 yılında Ankara’nın kalbi olan Ulus’ta, ünlü Mimar Giulio Mongeri’nin imzasını taşıyan eski Osmanlı Bankası şubesi ek yapısında açılan SALT Ulus; kültür ve sanat alanının İstanbul merkezli gündemini genişletmek amacıyla hayata geçti. Derinlikli ve katmanlı bir toplumsal tarihe sahip olan Ankara’nın, kültür ve sanat alanında da ön planda olması gerektiğini düşünen kurum, bu temeldeki çalışmalarına devam ediyor. SALT Ulus, düzenlediği sergiler, film gösterimleri, söyleşiler ve Ankara izleyicisi için geliştirdiği programları ile başkentteki ziyaretçileriyle buluşuyor.

SALT, İstanbul’da olduğu gibi, Ankara’da da sanatçı, öğrenci ve araştırmacıların projelerini destekliyor. SALT Ulus’un iki odası, bu amaçla dörder aylık dönemlerle genç araştırmacıların kullanımlarına sunuluyor. Bu projelerin ürünleri SALT Araştırma’ya, saltonline.org’a ve halihazırda yürütülen programlara yeni içerikler oluşturuyor.

Atlanılmaması gereken noktalardan biri de; SALT Araştırma’dan seçili yayın ve kaynaklar SALT Ulus’ta da herkesin erişimine açık.

salt-ulus-2

SALT Ulus, açılışından bu yana, on üç sergiyi izleyici ile buluşturdu.  Bu sergilerden, Ege Berensel’in Türkiye futbol tarihinde adından dolayı kapatılmış yegâne kulüp olan Ertuğrulgazi Gençlik ve Spor Kulübü, namıdiğer Dinamo Mesken’in hikâyesini paylaştığı Dinamo Mesken sergisi Ankara’ya özel bir sergiydi. Sanatçı sergide futbol üzerine geniş bir arşivsel sunum geliştirmiş ve kulübün kurulduğu bölgenin toplumsal yapısı ile 12 Eylül askerî yönetiminin kentsel stratejilerini incelemişti.

Vaadedilmiş Bir Sergi, İngiltere’den Sevgilerle ve Yüzyılların Yüzyılı gibi İstanbul’da ses getirmiş önemli sergilere de ev sahipliği yapan SALT Ulus, bugünlerde Nerden geldik buraya sergisini ziyaretçilerle buluşturuyor.

1980’lerde Türkiye’nin sosyal, siyasi, ekonomik olaylarıyla, bu sürecin içinde ortaya çıkan feministler, çevreciler, eşcinseller hakları aktivistleri, insan hakları savunucuları gibi farklı sivil muhalefet ve temsil ediliş biçimlerinden örnekler sunuyor. Film gösterimleri, eleştirel sergi turları ve düzenlenen konuşmalarla da ziyaretçilere serginin alt başlıklarını sorgulama imkanı veriyor.

salt-ulus-3

İlk bakışta binanın içini görebildiğimiz SALT Ulus’un içinden de, dışarıdan merakla bakan insanları görebiliyoruz. Sıcak çalışanları, hiçbir fikriniz olmasa da size serginin tüm detaylarını anlatıp ilginizi uyandırıyor.
SALT, ziyaretçilerinin sadece izleyici olarak kalmasını değil kişilerin kendilerini oraya ait hissetmesini sağlıyor ve tüm yapısını buna uygun şekilde kuruyor. Böylece klasik mekan-insan ilişkisinden farklı bir bakış açısı doğuyor. Farklı kimliklerden, yaş gruplarından ve ilgi alanlarından herkese dokunabiliyor ve köklü bir geçmişe sahip olan Ulus’ta kendi dünyasına davet ediyor.

saltonline.org

salt-ulus-4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.