Sanal Dünyanın Gerçekliği: WEB 0.0

Campobasso bölgesinde bulunan Civitacampomarano isimli yaklaşık olarak 400 nüfuslu bu İtalyan köyüne konuk oluyoruz bu hafta. Gelenek, göreneklerine bağlı ve zengin bir kültüre sahip bu köyde internet dünyası yani sanal hayat tam olarak bilinmiyor. Telefonların zar zor çektiği, internet bağlantılarının neredeyse olmadığı, son zamanlarda ‘belki de kaçıp bu köyde mi yaşamalıyım?’ cümlesini bize kurdurtacak, dinginliğin had safhada olduğu bir köy Civitacampomarano. Buraya kadar her şey normal görünüyor değil mi? Biz o kadar da emin olmayın, deriz.

Milano sokaklarındaki rögarlara inşa ettiği odalarla zorlu şartlar altında hayatlarını sokaklarda sürdürmeye mahkûm olan insanların hayatlarına tepki çekmek için yaptığı “Borderlife” projesiyle tanınan sokak sanatçısı Biancoshock, yine aykırı bir çalışması ile karşımızda.

WEB 0.0 – Gerçek Hayatta İnternet(WEB 0.0 – Internet In Real Life) ismini verdiği çalışması ile Civitacampomarano isimli köyü yaşayan bir sosyal ağ dünyasına dönüştürmüş. Sanatçının ortaya koyduğu bu provokatif çalışma nüfusun büyük çoğunluğu tarafından ulaşılması zor (köyün nüfusunun büyük oranı yaşlı insanlardan oluşuyor) interneti ve sosyal ağları köyün sokaklarına, kafelerine ve tüm sosyal mekânlarına taşımış. Facebook olaylarının köyün bilgi panolarında paylaşıldığı, Twitter’ın iki kişinin oturup sohbet ettiği bir banka benzetildiği, ankesörlü telefonun WhatsApp’a dönüştüğü, gerçek dünyanın içinde sanal bir dünyanın yaratıldığı bir çalışma ortaya konmuş. İşte o birbirinden ilginç fotoğraflarla can bulan Biancoshock dünyası…

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-1

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-2

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-3

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-4

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-5

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-6

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-7

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-8

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-9

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-10

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-11

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-12

Sanal-Dunyanin-Gercekligi-13

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.