‘Sanat’ Çocuklardaki Stresi Azaltıyor

Araştırmalara göre dans, müzik veya görsel sanatlar gibi sanatsal aktivitelere katılan çocukların stres seviyelerinde olumlu değişimler saptanıyor.

Sanatın insan üzerindeki etkileri uzun yıllardır tartışılmaya ve araştırılmaya devam ediyor. Bu araştırmalardan biri de West Chester ve Delaware Üniversitesinden bilim insanları tarafından yürütüldü ve  araştırma sonucunda ‘sanatın, çocukların fizyolojik gelişimi üzerinde yoksulluğun yarattığı güçlü etkiyi yatıştırabilme özelliğini’ ortaya koydu.

Çocuklar üzerinde stres yaratan önemli durumlardan biri yoksulluk. Çocukları fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan kötü etkilerken maruz kaldıkları durum kronik olarak yüksek stres seviyeleriyle başa çıkmalarını gerektirebiliyor. Bunun üzerine West Chester Üniversitesi psikoloji profesörü Eleanor Brown’ın yaptığı araştırmalara göre dans, müzik veya görsel sanatlar gibi sanatsal aktivitelere katılan çocukların stres seviyelerinde olumlu değişimler saptanıyor.

Philadelphia’da bir okul öncesi eğitim kurumunda ekonomik durumları iyi olmayan 3 ila 5 yaş arası 310 çocuk üzerinde yapılan bir deneyde de sanatın iyileştirici etkisi kanıtlandı. Sanatla iç içe bir eğitim programı hazırlayan okula giden çocuklar gün içinde birden fazla sanat dalıyla ilgileniyor ve çeşitli becerileri gelişiyor. Araştırmada yer alan ekip, araştırma için rastgele seçilen çocuklardan okuldan önce ve sonra tükürük örnekleri alıyor ve bu örneklerde kortizol seviyesini ölçtüğünde; sanat derslerinden sonra kortizol yani stres seviyesinin düştüğü gözlemleniyor.

Çocuklarda olduğu kadar daha önce yetişkinlerde de benzer araştırma ve deneyler yapılmış yine benzer sonuçlar alınmıştı. Sanatın stres seviyesi üzerindeki olumlu etkisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oldukça fazla. Sanatın iyileştirici, yatıştırıcı ve dönüştürücü etkisi göz ardı edilemeyecek kadar değerli. Fransız ressam ve heykeltıraş Georges Braque’ın da söylediği gibi:

“Sanat, yaranın ışığa dönüşmüş halidir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.