Sanat Dünyasında Boya Savaşları

Sanat dünyasında Anish Kapoor ve Stuart Semple arasında 2014 yılından itibaren süregelen bir ‘boya savaşı’ söz konusu.

Her şey İngiliz sanatçı Anish Kapoor’un 2014 yılında siyahtan daha koyu renk bir siyah olan, ışığın %99’unu hapseden ’Vantablack’in sanatsal alanda kullanım haklarını üzerine alıp bu rengi diğer sanatçıların kullanımına kapatmasıyla başlıyor. Bundan sonra ise twitterda #SharetheBlack (#SiyahıPaylaş) etiketi üzerinden Kapoor’a binlerce tweet atılmaya başlanıyor.

Başka bir İngiliz sanatçı olan Stuart Semple ise twitter üzerinden süren yazılı direnişi harekete dökmeye karar vererek ‘Dünyanın en Siyah Siyahı’na karşılık dünyanın ‘En pembe Pembesi’ni üretip Anish Kapoor ve birinci derece yakınlarına yasaklıyor. Pembe’yi Anish Kapoor veya birinci derece yakını olmayan herkesin alabileceğini duyuruyor. Ayrıca pembeyi alırken bu boyayı Anish Kapoor’a ulaştırma gibi bir amacınız olmadığını da kabul etmelisiniz.

Semple; ’O (Kapoor) ‘VantaBlack’in yaratıcıları ile diğer sanatçıların bu rengi kullanmasını önleyen özel bir antlaşma imzaladı. Kimse onları ya da Kapoor’u böyle bir antlaşma yapması için zorlamadı. Bu çirkin bir ego yüzünden gerçekleşmiş kendisinden başka her sanatçının ‘Vantablack’in yaratıcıları ile sanat projeleri üzerinde çalışmasını engelleyen bir antlaşma. Bu tarihte ilk kez tüm sanatçıların bir maddeyi kullanmalarının yasaklanması. Bundan önce şüpheli ve riskli işler çevirenler dışında hiçbir sanatçı yasak almamıştı.’

 Kapoor bir şekilde boyaya ulaşıp instagramından paylaştığı fotoğraf ile Semple’ye cevap veriyor. Kapoor fotoğrafta boyayla beraber el hareketinde bulunuyor ve fotoğrafın altına ‘Up Yours’ notunu düşüyor.

Semple ise sadece ‘En pembe Pembe’ ile kalmayarak dünyanın ‘En Yaldızlı Yaldızı’ (Diamond Dust) (Elmas Tozu)

‘En Sarı Sarı’sı

‘En Mavi Mavi’si

ve ‘En Yeşil Yeşil’ini üretiyor.

Aynı şekilde bu boyalara sahip olmak için de Anish Kapoor veya birinci derece yakını olmadığınızı yasal olarak kabul etmelisiniz. Ayrıca, boyalar herkesin rahatça alabilmesi için uygun fiyatlarla piyasaya sürülüyor.

Sanat ve sanat malzemelerinin tüm sanatçılara açık olması gerektiğini savunan Stuart Semple’dan gelen son yanıt ise ‘Daha İyi Siyah’. İki parçalı olan bu boya bir akrilik baz ve bir de toz halinde boyadan oluşuyor. ‘Daha İyi Siyah’ , ‘VantaBlack’in sahip olduğu dünyanın en koyu rengi ünvanını daha almamış olsa da kiraz kokulu, (Kapoor ve birinci derece yakınları dışında) her sanatçının kullanımına açık ve de uygun fiyatlı. Semple ‘Daha İyi’ olmasının nedeninin bunlar olduğunu belirtiyor ve bu siyahı dahada iyi hale getirmek için kullanıcılardan geri dönüş bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.