Sanat Hayatımızın Tadı Tuzu Biberi!

Gün geçmiyor ki yaratıcı insanlar basit, her gün ulaşabildiğimiz, artık dikkatimizi çekmeyecek kadar sıradanlaşmış nesneleri sanat dünyasına bir şey katmasın. Evde otururken, trafikte sıkışmışken, en sevdiğiniz kafede içeceğinizi yudumlarken, işte, okulda kısacası birazcık sanat kaçamağına ihtiyacınız olduğunda artık sanatçılara ulaşmak çok kolay. Onların sanatlarını nasıl icra ettiklerinin paylaştıkları videolardan izlemek de cabası. Belki de bize sağladıkları bu görsel şölen en çok tercih ettiğimiz deneyim.

İşte Bashir Sultani son dönemde en çok dikkat çeken sanal illüstratörlerden bir tanesi. İllüstratör deyince aklına kalem ve kağıttan yapılan çizimlerin geldiğine eminim ancak Sultani’yi özel kılanda sanatını kalem ve kağıtla sınırlamaması. O çizimleri baharatlardan beyaz tabakların üstüne yapıyor! Baharatların çeşitlenmiş renklerinin kullanarak oluşturduğu perspektifler o kadar realist ki; tabakta gerçekten bir yemek servis ediliyor sanıyorsunuz.

Aslen Afgan olan Kanadalı sanatçı baharatlarla sadece yemek illüstrasyonları değil, ünlü sanatçıların portrelerini de yapıyor. Genellikle siyah bir yüzeyin üzerine tuz ile çalışan sanatçı baharatı şekillendirmek için kürdan, kulak pamuğu, iğne ve jilet kullanıyor. Sanatçı dokuyu yine de baharatları serpme biçimiyle elde ediyor ve bu eserlerinin ne kadar zor ve yaratıcı bir süreçten geçerek tamamlandığını gösteriyor.

Sultani’nin film, ikon, teknoloji gibi popüler kültür öğesini de illüstre ediyor.

Videoların arkasına koyduğu tema müzikleriyle ortaya çıkan eserin izleyicide yarattığı duyguları pekiştiriyor. Örneğin “Jack Sparow” performansını izlerken duyduğunuz dalga sesleri eşliğinde yavaş yavaş ortaya çıkan portre izlerken size keyif veriyor. Aynı zaman da Johny Deep’in muhteşem performansının post modernist sanat bağlamında selamlanmasının güzel bir jest olduğunu söyleyebiliriz. Daha nice başarılı insanların ve önemli sembollerin Bashir Sultan tarafından yorumlanmasını görmek istiyorsanız, sanatçının YouTube kanalını takip edin.

https://www.youtube.com/user/bashirsultani

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.