Sanat Tarihinin Suçluları

Sanat tarihinde hem sanatları hem de tehlikeli karakterleriyle ünlenmiş sanatçılar ve suçları.

Michelangelo Merisi da Caravaggio

caravaggio

Sanat tarihinin en çok konuşulan isimlerinden olan Barok döneminin öncüsü Caravaggio sanatıyla hem dönemini hemde kendinden sonrakileri etkilemiştir. Doğalcı ekolün kurucusu olan dahi ressamın sanatına diyecek bir şey olmasa da kural tanımaz bir karaktere sahipti. Kılıcını yanından ayırmayıp her daim kavgaya hazır olan Caravaggio silah taşıma yasağına uymamasından ve kavgalarından edindiği uzun bir sabıka listesine sahiptir. Adam öldürdüğü için Roma’dan kaçmıştır. Papalığın onu affetmesi için Goliath’ın Başıyla Davud eserini yapmıştır.

Benvenuto Cellini

benvenuto-cellini-granger

Rönesans dönemi sanatçısı Cellini kuyumcu olarak yetiştirilip sonradan heykelle yönelmiştir. Daha gençlik yıllarında karıştığı kavga nedeniyle idamı istenince Floransa’dan ayrılmıştır. Roma’nın İspanyollar tarafından yağmalandığı sırada, Papalık mücevherlerini çaldığı suçlamasıyla hapsedilmiştir. Kardeşinin katilini öldürmüştür.

Egon Schiele

egon schiele

Resimlerinde erotik unsurları kullanmaktan çekinmeyen Egon Schiele’de suçlu ressamlardan. İki kere ceza almış olan ressam bir kerede hapse girmiştir. Hakkındaki suçlamaların nedeni ise küçük yaştaki kızları suistimal etmesi ve  tablolarında yer vermesidir. Ceza olarak 24 gün hapis yatan Schiele, eserlerinden birininde yakılmasına zorla şahit edilmiştir.

Amedeo Modigliani

XIR21443 Self Portrait, 1919 (oil on canvas) by Modigliani, Amedeo (1884-1920); Museu de Arte, Sao Paulo, Brazil; Giraudon; Italian, out of copyright

20.yy önemli sanatçılarından Modigliani’ni eserlerinde çıplak kadın vücudu ve erotik unsurları işlemektedir. Sanatçı ilk sergisi Paris’te Berthe Weill Galeri’de 32 tablodan oluşan seriyle açmıştır. Sergi Paris polisi tarafından çok sayıda nü çalışma bulundurması nedeniyle kapatılmıştır.

Fra Filippo Lippifra filippo lippi

Floransalı sanatçı yaptığı freskolarla birçok katedralin duvarlarını süslemiştir. Rahip sanatçı olan Fra Filippo Lippi Prato’da manastırına rahibe olmak için hazırlanan Lucrezia Buti’yi kaçırmıştır. Saygı duyulan isimlerden biri olan sanatçı ceza almamıştır.

Richard Dadd

doctor

İngiliz ressam Richard Dadd sanat hayatının başlarında; oryantalist konular, peri resimleri gibi Victorya Dönemi İngiltere’sindeki popüler konuları işlemiştir. 1847 yılında arkadaşlarıyla birlikte doğu gezisine çıkmıştır. Gezi sırasında sanrılar göremeye başlayan Dadd akli dengesini kaybeder. İngiltere’ye döndüğünde de hastalığı devam eden Richard babasını öldürür. Babasını öldürmesinin ardından hastaneye yatırılan ressam kariyeri boyunca hiç yapmadığı kadar iyi resimler ortaya çıkarır.

Pablo Picasso

self-portrait-1907

Modern sanatın en güçlü isimlerinden olan kübizmin öncüsü Picasso’da suça karışan sanatçılardandır. Sanatçının yakın arkadaşı şair Guillaume Apollianaire ile birlikte Louvre Müzesinden eser çalmakla suçlanmışlardır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.