Sanatçı ‘Ai Weiwei’in Türkiye’deki İlk Sergisi Bugün Açılıyor!

Dünyaca ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisi açılışını bugün gerçekleştiriyor. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisine 12 Eylül 2017 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Günümüz çağdaş sanatının en etkili isimlerinden biri olan Ai Weiwei; heykel, büyük ölçekli yerleştirmeler, film ve mimarlık dahil çok geniş bir yelpazedeki disiplinler içinde çalışmasıyla tanınıyor. Sanatçının hem eski hem de yeni çalışmalarına yer verilen sergide, Ai Weiwei’in porselen çalışmalarına odaklanılıyor. Serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor.


Sergi, Ai Weiwei’in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor.

Ai Weiwei’in SSM’de gerçekleşecek sergisi, aralarında sanatçının en eski porselen çalışmasının da bulunduğu, porselen alanında kapsamlı seçkisiyle 100’ü aşkın esere ev sahipliği yapacak ve sergi 28 0cak 2018’e kadar ziyaret edilebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.