Sanatı Sokağa Taşıyan Tiyatro Tutkunundan “Sokakta Gölge Oyunu”!

Ahşap çıtalar, eski çarşaflar ve cep telefonu ışığı… Tiyatro tutkunu İhsan Gül, eski çarşaflardan ve çıtalardan oluşturduğu seyyar sahnede, cep telefonunun ışığından yararlanarak sokakta gölge oyunu gösterileri gerçekleştiriyor.

Haftanın belli günlerinde kendi yaptığı seyyar sahneyle Karagöz-Hacivat gibi gölge oyunlarını Bursa sokaklarına taşıyan Gül, tutkunu olduğu sanatı halkın beğenisine sunuyor.

16 yıldır sinema ve tiyatroyla ilgilenen Gül, şimdiye kadar pek çok farklı alanda çalışmış, fakat isteği daima tiyatro yapmak olmuş. Yaptığı seyyar sahne ve amacı hakkında “Çamaşır makinesinin destek çubuklarını aldım ve birleştirdim. Çarşafları yırtıp üzerine ev figürleri yaptım. Bu şekilde bir sahne oluşturdum kendime. Oturduğum mahallede 3 ila 9 yaşlarında 15 çocuk var. Haftanın belli günlerinde mahalledeki çocuklara gösteri yaptım. Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na geldim. Bu şekilde gösterilere devam ediyorum. En azından insanların gölge oyununu görmesi, öğrenmesi için bunu devam ettirmek istiyorum. Benim amacım ve niyetim, insanlara kendi kültürümüzü göstermek, onları var eden şeyi yeniden tanıtmak.” ifadelerini kullanan Gül, olumlu tepkiler aldığını da sözlerine ekledi.

İstanbul’da Galata Kulesi’nin altında da gösteri yapmış olan Gül, gösterileri hakkında “Çocuklar da anneler de seviyor. Bazı gruplar, büyük hayranlıkla izliyor. Doğaçlama yapıyorum. Temel hikayeler ve girişler var. Karşımda kim olduğu önemli değil. Doğumdan ölüme kadar bütün konuları işlemeye çalışıyorum. Bir çocuğa nasıl davranılması gerektiği, bir çocuğun anne babasına nasıl davranması gerektiği gibi konuları işliyorum.” açıklamasında bulundu.

Tam bir tiyatro tutkunu olan ve bu tutkusunun tüm insanlarla paylaşmayı seçen Gül, “Çocukların toplanması, bir araya gelmesi ve bu oyuna özlem duyması, beni çok mutlu ediyor.” sözleriyle de yaptığı gösterilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ihsan-gul-sanat-kapak

ihsan-gul-sanat-1

ihsan-gul-sanat-2

ihsan-gul-sanat-4

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.