Sanatın Orijinalliği Yalnızca Dünyayı Kopyalamaktır Sherrie Levine

1947 yılında Amerika’da doğan Sherrie Levine Wisconsin Üniversitesinde eğitim gördükten sonra, 1980’li yıllarda kavramsal sanatla ilgilenmeye başladı. Sanat ve fotoğraf tarihinin klasikleşmiş modern figürlerinin yapıtlarını kendine mal eden Levine, yaratıcılığın kökeni ve cinsiyet sorunu üzerine yoğunlaştı. Sanat ve sanat yapıtının özgünlüğünü de eleştiren sanatçı, mülkiyet sorunlarının yanı sıra imgelerin değişen anlamlarını da  irdeledi.

Rodenbeck_Levine_Two_shoes (1)

Sherrie Levine, sanatçıların orijinal fotoğraflarını yeniden fotoğrafladı ve geleneksel biçimci analizlerin yetersizliğini sorguladığını belirtti.  Walker Evans, ve Rodchenko gibi ustaların fotoğraflarının orijinallik niteliğiyle oynadı ve yeniden çekti. Levine’e göre orijinallik dünyayı yalnızca kopyalamaktı.

Dünya tıka basa dolmuş durumda. İnsan her yere izini bırakmış. Her sözcük her imge kiralanmış ve ipoteklenmiş. Resim, hiçbiri orijinal olmayan bir sürü imgenin iç içe geçip parçalandığı bir boşluktan ibaret olmuş. Resim, kültürün sayısız merkezlerinden çekilmiş bir alıntılar ağı haline gelmiş.

levine

Sonsuz kopyacılar Bouvard ve Pecuchet gibi, biz de resmin tam da hakikati olan o derin saçmalığa işaret eder hale gelmişiz. Ancak her zaman bizden önce gelen, dolayısıyla hiçbir zaman orijinal olmayan bir hareketi taklit etmemiz mümkündür. Ressamın ardından kopyacı, artık tutkuların, mizahın, duyguların, izlenimlerin değil, bütün bunların bir araya gelerek oluşturduğu dev ansiklopediden alıntıladıklarıyla vardır. İzleyiciyi, resim dediğimiz şeyi oluşturan bütün alıntıların yazıldığı tablete dönüşmüştür. Bir resmin anlamı onun kökeninden değil, varacağı yerde bulunmaktadır. İzleyicinin doğumu, ressamın ölümü anlamına gelmek zorundadır.

seherrie-levine

bild

P1250 P1250449  sf Sherrie Levine, Absinthe « after Edgar Degas », sherrie-levine

 

5161726_1_l

levien

1 Yorum

  1. Avatar

    jimmoris

    20 Ocak 2015 en 17:58

    İyi laf etmiş, yıllarca snatçılar hep doğayı kopyaladılar sonuçta değil mi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.