Sanat Dünyası’nın Bukalemunu: Man Ray

Sanat dünyasının bukalemunu olarak da bilinen Man Ray; Amerikada bir fotoğrafçı, Fransa’da bir ressam olarak tanınan ama sanatın heykel ve film gibi dallarında da eserler vermiş çok yönlü bir sanatçı.

Eserleri 20. yüzyılın başlarında Dada ve gerçeküstücülük akımlarıyla bağlantılandırılmış olsa da, Man Ray hayatı boyunca hiçbir sanat akımına bağlanmadı ve tüm sanat hayatı boyunca farklı sanat akımlarından etkilendi.
Gençlik yıllarında, yetenekleri yavaş yavaş keşfedilmeye başlandı. 1912’de lise eğitimini tamamladıktan sonra Harlem’deki Ferrer Center adlı okulda çizim eğitimi almaya başladı. Boş zamanlarında, New York sokaklarındaki galerileri geziyor, para kazanmak içinse illüstrasyonlar yapıyordu.
Man Ray, çocukluk anılarını paylaşmaktan hayatı boyunca hiç hoşlanmadı; öyle ki bütün aile fertlerini kendisi hakkında röportaj vermemeleri konusunda uyarıyordu.
1920 yılında bir dikiş makinesinin çevresine askeri bir kumaş sarıp, kumaşı ip ve kepçe ile bağlayarak yarattığı “The Enigma of Isidore Ducasse” adlı eseri ile Fransız gerçeküstücülerin gözdesi haline geldi.
Man Ray, 1917 yılında kendi fotoğraf stüdyosunu açtı. Aynı dönemlerde New York’ta kendisine saygın bir yer edinmiş olsa da Amerikalıların onun sadece fotoğrafçı yönünü dikkate alıyor olması Man Ray’i derinden üzüyordu.

Fransız gerçeküstücüler Man Ray’i Paris sanat çevresine davet ettiler ve Man Ray, bu dönemde Paris’te çalışmalar yaparken Rayograf” adını verdiği yeni bir sanat tekniği buldu. Rayograf tekniğinde nesneler ışığa duyarlı bir kağıdın üzerine yerleştiriliyor ve fotoğraf makinesi kullanılmadan negatiflerden görüntüler elde ediliyordu. Man Ray, bu yönteme Saf Dadaizm” adını vermeyi uygun görmüştü.

Man Ray, bir yandan zamanın kültürel ikonları için güvenilir bir portre fotoğrafçısı haline gelirken ve Vogue gibi yayınlar için moda fotoğrafçılığı yaparken, diğer yandan da oldukça başarılı kısa filmler çekiyordu.

Man Ray, 1976 yılında vefat edene kadar, özgürlükçü sanatından ödün vermedi ve Dünya’nın büyük kentlerinde eserlerini sergilemeyi sürdürdü.

manraypic2

manraypic3

manraypic6

manraypic4

manraypic5

1 Yorum

  1. Avatar

    Bengisu

    29 Mayıs 2020 en 15:57

    Metnin tamamını sanat 101 kitanındam almışsınız bari kaynak belirtseydiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.