Sanatın Şehirdeki Ayak İzleri

Yaşam minik detaylarda gizli…

Gün içinde yoğunluğumuz nedeniyle kafamızı kaldırıp gökyüzünü bile göremezken, sanatseverler tarafından şehrin belirli noktalarına serpilmiş sanat eserlerini göremiyor olmamız pek de şaşırılacak bir şey olmasa da sanatın izleri şehre yaymış durumda, tek gereken detayları görebilmek.

İstanbul’un en yoğun caddelerinden biri olan “Teşvikiye Caddesi”nde yürüyenlerden kaç tanesi Sofa Hotel’in binası üzerine yerleştirdiği güzel robotları gördü? Otelin, bu güzel heykellerini görmek aslında çok kolay, tek gereken karşı kaldırıma geçmek (hatta arabasını valenin getirmesini bekleyen çoğu insan bu kaldırımda zaman geçirmek zorunda kalıyor.) ve trafikteki arabalar, yürüyen insanlar ve mağazaların şaşaalı vitrinlerinden biraz daha yukarı kafamızı kaldırmak… Binanın birinci katına baktığınızda, sokağı gözetleyen, ellerindeki okları sokaktaki insanlara doğrultmuş metal heykeller yüzünüzü güldürecek…

NisantasiSK

Galata Kulesi’ni ziyarete gidiyoruz, kafamızı kulenin tepesini görebilmek için kaldırıyoruz ama hemen kulenin kapısı tarafındaki Camekan Sokak’ta apartmanların üzerlerinde varolan meleklerin farkında bile değiliz… Oysa onlar her gün, gelen turistleri ya da işe koşturan insanları izliyor, kendilerinin farkına varanlara göz kırpıyorlar.

İstiklal Caddesi’ne her gidişimizde, aynı mağazaları, aynı binaları ve tramvayları görüyoruz oysa İstiklal Caddesi’nde sanat eseri sayılabilecek güzellikte onlarca bina var. Binaların giriş katındaki  mağazaların vitrinlerine öyle bir dalıyoruz ki, binanın üstüne bakmıyor, baksak da binaların güzelliğinin farkına varamıyor; sıradan bir şeymişçesine önünden geçip yolumuza devam ediyoruz.

IstiklalSK

Geçtiğimiz hafta, bir teknik okul olmasına rağmen sanatsal anlamda da pek çok çalışması olan  ODTÜ’de öğrencilere her gün derslerine giderken geçtikleri yolda varolan bir heykeli sordum. Çoğu öyle bir heykelin varlığını dahi farkında değil, farkında olanlarsa heykele dair hiçbir şey (Kim yapmış, neyi temsil ediyor, neden orada duruyor…) bilmiyor.

OdtuheykelSK

Hayattaki minik detayları görmeye davet ediyorum sizleri, çünkü yaşam minik detaylarda gizli… Onları gördükçe, gülümseyecek, bir an için de olsa sanatın varlığıyla mutlu olacaksınız.

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

1 Comment

  1. Bülent Naci

    11 Ekim 2014 at 10:17

    Bilip, söyleyip ısrarla görmediğimiz şeyler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Tersine Dünya

-yorumsuz-

Kapat