Şangay’da Graffiti Esintisi

Şangay’a ilk geldiğimde gezip gördüğüm yerler arasında isteyerek, bilerek kaybolduğum ve hala da kendimi sabahın erken saatlerinde “yeni ne var ne yok” diye gezerken bulduğum yer..Moganshan Lu (“lu”: cadde ya da sokak)

Çin, sanata ve sanatçıya git gide daha çok değer vermeye başlayan ülkelerden biri. Küçük yaştan başlayarak eğitim sistemine sanatı entegre edip yabancı öğretmenlerle çocukların uluslararası terimlere ve akımlara alışkın olmaları sağlanıyor. Özellikle Şangay, yerli ve yabancı teknoloji firmaları ile büyüyen, gelecek on yılın Silikon Vadisi diye tanımlansa da sanat alanında da son derece cesur ve sıra dışı etkinliklerle teknolojideki atılımı ile başa baş gidiyor.

İlk gördüğümde çok şaşırdığım yerlerden biridir Moganshan Lu. Grafiti sanatçılarının eserlerinin sokağa hâkim olduğu bambaşka bir dünya burası…

Taksiye atlıyorsunuz, şoföre “Moganşan Lu (Okunuşu ile yazıyorum.)” diyorsunuz, zaten amca hemen anlıyor. Changhua Lu ile Moganshan Lu kesiştiğinde karşınıza çıkan bu manzarada iniyorsunuz.

sangayda-graffiti-esintisi (3)

Yol burada başlıyor. Suzhou nehrinin yakınında yer alan ve yolun solundaki inşaat alanında firmalar harıl harıl bina dikerken yerel ve yabancı grafiti sanatçıları da yükselen betonlara inat yaratıcılıklarını hayata geçirip caddeyi renklendiriyorlar.

sangayda-graffiti-esintisi (9)

Grafiti sanatçıları buraya gelip haftalık ya da aylık olarak yeni akımlar yaratıp hatta birbirlerine eserleri ile mesaj bırakıp atışıyorlar. Düşünün siz de gidip duvarlardan birine içinizden geldiğince yaratıcılığınızı yansıtıp bir sonraki sanatçıya ilham verebilirsiniz. Şangay’a imzanızı atmak böyle bir şey işte, kimi böcüğüyle imzasını atar…

sangayda-graffiti-esintisi (8)

Kimisi bebeği ile…

sangayda-graffiti-esintisi (10)

Kimisi pandasıyla kimisi de kurukafasıyla atar imzasını.

sangayda-graffiti-esintisi (12)

Kimisi duvarlara, kimisi de mağazaların kepenklerine döktürüverir.

sangayda-graffiti-esintisi (11)

Moganshan Lu’da yürümeye devam ettikçe sağlı sollu heykeller görmeye başlayacaksınız.

sangayda-graffiti-esintisi (13)

Bunlar aslında daha büyük bir bölgeye doğru ilerlediğinizin işaretleri.

sangayda-graffiti-esintisi (14)

sangayda-graffiti-esintisi
İşte karşınızda M50, Yani Moganshan Lu’daki 50 numaralı bölge, ama herkes M50 diyor. Burası Şangay’ın yaratıcı kişiliklerinin buluştuğu, sanata yön veren bir bölge.

sangayda-graffiti-esintisi (15)

Bölge derken işte böyle bir alandan bahsediyoruz. Binaların her katında ayrı bir sanat galerisi bulunuyor.

sangayda-graffiti-esintisi (16)

Sergiler, sergiler ve yine sergiler… İster yağlı boya, ister fotoğraf, ister heykel isterseniz de yeni akımlara yönelik konuşmaların yapıldığı toplantılar…

sangayda-graffiti-esintisi (2)

Sergilerle birlikte özel tasarım aksesuar ve küçük dekoratif ev eşyaları da satılıyor ve M50’nin içinde gezerken yine köşelere yerleştirilmiş heykeller büyük ilgi çekiyor.

sangayda-graffiti-esintisi (7)

sangayda-graffiti-esintisi (6)

M50’yi tamamen gezmek isterseniz sabah saat 10’dan sonra gelip günün geri kalanını burada geçirebilirsiniz. Sergilenen her eser aklınızı başınızdan alacak türden.

sangayda-graffiti-esintisi (17)

Acıktığınızda M50’nin girişindeki Traveled Coffee&Tea’de mola verebilirsiniz hem de diğer sanatseverlerle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Diğer bir seçenek de M50’nin içindeki duvarları grafitiyle süslenmiş kantin.

sangayda-graffiti-esintisi (4)

Buraya gelmenin en kolay yolu bir taksiye atlamak… Her taksici burayı gayet iyi bilir. Dönüş yolunuzda da sıkıntı yaşamadan kolaylıkla bir taksi bulabilirsiniz.

Moganshan Lu ve M50’ye geldiğinizde fotoğraf makinanızı unutmayın, her yerde resim çekilmesine izin verilmese de, graffitileri anı olarak saklayabilirsiniz.
Evrim Kanbur
whiletravelling.com
Facebook
Twitter
Instagram
Youtube

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.