fbpx

Santa Fe’den Doğuya Uzanan Yol, Beirut

Hayır hayır, Mehmet Tepebaşı’nin ”Ne kadar güzeldir Beyrut? Tarifi yoktur. Beyrut ancak Beyrut kadar güzeldir. Beyrut kadar harabe, Beyrut kadar görkemli ve Beyrut kadar gizemlidir. ‘‘ dizeleriyle anlattığı şehir olan Beyrut’tan bahsetmiyorum. Balkan müziğini Avrupa müzik kültürüyle harmanlayan, indie rock ve folk ezgileri taşıyan eserleriyle Amerikan asıllı grup Beirut’tan bahsetmek istiyorum.  1986 doğumlu Zach Condon’un henüz on yedisindeyken çıktığı seyahatte balkan müziğinden (özellikle  Goran Bregović) etkilenmesiyle başladığı serüveni 2006’da cennetten ezgiler taşıdığına inandığım Gulag Orkestar albümüyle profesyonel müzik alanına taşıdı. İlk olarak solo bir proje olarak doğan fikir daha sonra genişledi.

beirut-live

Bu kadar genç yaşta belki de yapılabilecek en görmüş geçirmiş müziklere imza atan grup Gulag Orkestar albümüyle büyük beğeni toplamış, kendilerine özgü samimi şarkılarıyla içimizdeki boşlukları hüzünlü bir gülümsemeyle doldurmayı başarmışlardır. Grup üyeleri oldukça değişken olduğu için belli isimler saymak zor. Ancak solistleri Zach hakkında kısa bir bilgi verecek olursak tam adı Zachary Francis Condon’dır.1986 yılında New Mexico’nun başkentı Santa Fe’de doğmuştur. Amerikalı olsa da Doğu kültürüne olan yatkınlığı açık. Özellikle Türklere olan sempatisini sık sık resmi facebook sayfasından dile getiren Zach’in nişanlısı da bir Türk kızı. Gezi Parkı Eylemleri sürecinde halkı destekler nitelikte paylaştığı fotoğraflarıyla gönüllerimize bir kez daha taht kurmayı başarmıştır. Ülkemizde 2006, 2012 ve son olarak 2014 tarihli olmak üzere üç enfes konser vermişlerdir.

Zach'in Duran Adam'a verdiği desteği gösterirken çekilmiş fotoğrafı.

Zach’in Duran Adam’a verdiği desteği gösterirken çekilmiş fotoğrafı.

Yaptıkları müziği indie diye kalıba sokmak haksızlık olur. Dinlediğiniz de sizin de fark edeceğiniz gibi Goran Bregoviç etkisi büyük şarkılarında. Doğu’nun hüznünü Batı’nın heyecanıyla bir mozaik haline getirmeyi öylesine iyi başarmışlar ki dinlerken tüm sorumluklarından sıyrılmış bir aylak hafifliğinde hissediyorsunuz.  Lakin daha hüzünlü, daha naif, daha içten, daha huzur veren bir aylaklık bu.  Gulag Orkestar dışında The Flying Club Cup (9 Ekim 2007) ve The Rip Tide (2 Ağustos 2011) isimli iki albümleri daha var. Şarkıları kadar amatör kamerayla evde ya da sokakta çekilmiş klipleriyle de samimiyetlerini buram buram hissettirmeyi başarıyorlar. Kendi ürettikleri şarkılar dışında oldukça enteresan coverları da var, bunlardan en dikkat çekeni kalabalık bir insan topluluğunun arasında kliplendirilmiş, sözlerinden hiçbir şey anlamasak da neşelendiren, günümüzün güzel geçmesini sağlayan Şiki Şiki Baba coverlarıdır.

 

beirut-kapak

 

beirut-grubu

 

İyi bir başlangıç olacağına inandığım, hayatınıza fon müziği yapabileceğiniz dört dizelik bir Beirut şarkısıyla yazımı noktalamak istiyorum, bu yazının teninize kadife demiş hissi yaratan Beirut şarkılarıyla tanışmanıza vesile olması dileğiyle…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.