Saraybosna’dan Budva’ya 2

Saraybosna gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sabahın erken saatlerinde düştük yollara. Mostar’dan Kotor’a günde iki defa sefer düzenleniyor, bunlardan biri sabah 7 diğeri ise akşamüzeri 4. Günü tamamen kaçırmamak adına elbette ki sabah 7’yi tercih ettik. Yolun 7 saat süreceğini düşünürken, tabii ki Balkan otobüsleri bizi yine şaşırtmadı ve 9 saat gibi bir sürede tamamlayabildik. Şunu akılda bulundurmakta fayda var, Balkanlarda otobüs yolculuğu ne Google Maps’ta hesapladığınızla tutar ne de otobüs firmalarının söyledikleriyle!

Şehirler hatta ülkeler arası yaptığımız bu yolculuğun aracı da otobüs değil esasında, minibüs. Avrupa içerisinde otobüsle seyahat ederken göreceksiniz ki, Türkiye bu konuda epey lüks. Uçurumun kenarından, dik yamaçlardan ama tehlike ile ama muhteşem doğa manzaraları eşliğinde tamamladığımız yolculuğun sonunda, bizi aşık olduğumuz şehir karşıladı: Kotor. Otobüs istasyonundan çıkıp Kotor’la karşılaşınca, ne yorgunluk kaldı bizde ne uyku. Muhteşem doğa ve insan yapımının birleşimi Kotor, tüm görkemiyle bizi karşılayı verdi.

Saraybosnadan-Budvaya-2-1

Havanın hafiften yağmurlu olmasının da etkisiyle çöken sisle beraber muhteşem fotoğraf kareleri de elde edebildik.

Avrupa’nın en büyük fiyorduna da sahip olan Kotor, tam bir doğa harikası. Aynı zamanda merkezde yer alan Old Town, sizi bambaşka zamanlara götürüyor. Fantastik film ya da dizi mekanlarında olduğu gibi, hayli daracık sokaklara sahip olan Old Town’ın güney ve kuzey kapısı ile bir de ana kapısı mevcut. Kotor Kalesi dağlara doğru yükselirken, yüzlerce basamaktan oluşan merdivenleri tırmanıp şehrin muhteşem manzarasını bir de tepeden görmek, yapılacaklar listesinde en tepeye oturuyor.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Kotor oldukça küçük bir şehir. Bu kadar küçük olup gelmesi de zahmetli denebilecek bir yer olan bu esrarengiz şehir, bizim ilk üçümüze oynayarak, bizdeki yerini çoktan sağlamlaştırdı.

Ertesi gün, yarım saat dahi sürmeyen bir mesafede yer alan Perast’a doğru yola çıktık. Sınırlarında barındırdığı St George ve Our Lady of Rocks adalarıyla, yine daracık taş sokak ve binalarıyla ve eşsiz doğa manzarasıyla bizi karşılayan Perast, Karadağ sevgimizi bir parça daha perçinliyor. St George Adası üzerinde bir manastır barındıran doğal bir ada olmakla beraber, Our Lady of Rocks sonradan oluşturulmuş yapay bir ada. Nitekim kıyıdan küçük teknelerle sadece Our Lady of Rocks’a ulaşıp ziyaret edebiliyorsunuz. Zamanında Venediklilerin, tabiri caizse, parayı bastırıp hüküm sürdükleri Perast, şanslı mıdır bilinmez, Venedik mimarisine sahip olmasından dolayı olacak, çok güzel görüntülere sahip.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Özetle Kotor bizi kendisine oldukça hayran bırakıyor. Karadağ’dan Makedonya-Ohrid’e direk otobüs bulunmadığı için, bu şirin ülkede gezimizi bir gün daha uzatmak durumunda kaldık. Kotor’dan Budva’ya doğru yola çıkarken, plandan sapmış olmanın tedirginliğini oldukça bastıran bir Karadağ sevgisi de dolmadı değil içimize. İçten içe sevindik sanırım ekstra bir günümüz daha olmasına, bu kendini pek de belli etmeyen muhteşem Adriyatik ülkesinde.

Kotor – Budva arası 1-1,5 saat sürmekle beraber, belirtmekte fayda var, kıyı yollarında devam eden yol çalışmaları bu süreleri epey etkileyebiliyor. O sebeple özellikle Karadağ’da yol konusunda bir kesinlikten söz etmek pek de mümkün değil.

Budva Kotor’a göre daha turistik, tam bir yaz turizmi şehri. Yine virajlı, ancak olağanüstü manzaralara sahip yollardan ulaştığımız bir diğer Karadağ kıyı şehri Budva’da, planlamadıysanız dahi, kalacak yer bulmak oldukça kolay. Yalnız belirtmekte fayda var, yaz turizminin tavan yaptığı zamanlarda bu durum geçerli olmayabilir.

SAMSUNG CSC

Kotor’la çok benzer olarak, merkezinde bir Old Town’a sahip Budva. Size yine fantastik bir  filmin setinde geziyormuş imajı veren Budva’nın Kotor’dan farkı şu aslında. Old Town’dan dışarı adımınızı attığınız anda, limana demirlemiş bir sürü tekne, denizin etrafına kümelenmiş bir sürü otel görüyorsunuz. Çok daha turistik ve modern bir görünüme sahip olan Budva ve Kotor arasında bir sıralama yaparsak eğer, ben elbette ki Kotor diyor olurum ancak Budva’nın taliplisinin de epey fazla olacağını söylemek pek yanlış olmaz.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Old Town’da tur atarken, küçücük bir aralıktan tesadüfen fark ettiğiniz bir aydınlık, sizi muhteşem manzara eşliğinde bir espressoya taşıyabilir.

SAMSUNG CSC

Budva’da yemek tercihinizi deniz ürünlerinden yana gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ve gerek Kotor’dan gerekse Budva’dan, kesinlikle şaraplarını denemeden dönmemelisiniz.

Budva’nın asıl merak uyandıran, birçok ünlünün ziyaret ettiği, dünyanın en göz alıcı yerlerinden biri unvanına sahip yeri ise Sveti Stefan Adası. Budva’ya 5 km mesafede bulunan bu ada, 5 yıldızlı lüks bir otele çevrilmiş. Eğer içerideki bir restorana rezervasyonunuz yoksa ya da otel müşterilerinden birinin davetlisi değilseniz, adaya giremiyorsunuz. Açıkçası bir şansımızı hiç zorlamadık. Sveti Stefan yerine eski başkent Cetinje’yi görmeyi tercih ettik.

Budva’da otobüsle ulaşabileceğiniz eski başkent Cetinje, oldukça küçük bir yer. Otobüs durağında çalışan insan dahi yok. Otobüslerin belli bir saati yok, siz bekliyorsunuz, geldikçe biniyorsunuz. Dolayısıyla saatli bir planınız varsa eğer, bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Şehrin merkezi ise sessiz, aslında ıssız denebilecek kadar da yalnız. Vakti zamanında Osmanlılarla epey başları derde girmiş Cetinjelilerin. Merkezde bulunan ünlü kilisesi, manastırı ve sarayının notlarında bununla oldukça karşılaşıyorsunuz.

Saraybosnadan-Budvaya-2-11

Saraybosnadan-Budvaya-2-12

Karadağ’ın diğer yerlerinde olduğu üzere, yine yeşilin en güzel tonlarına sahip Cetinje de.

45 dakika gibi kısa bir Cetinje gezisinin ardından, Üsküp’e geçmek üzere,Budva’ya doğru yola çıkıyoruz. Karadağ güzel anılarıyla, doğasıyla, şaraplarıyla ve havasıyla sanıyorum ki bizi bir kez daha karşılayacak gelecekte. En az bir kez şans vermelisiniz bu güzel ülkeye, kesinlikle sizi pişman etmeyecektir!

2 Yorumlar

 1. Avatar

  deniz

  22 Temmuz 2016 en 11:57

  merhaba;

  yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık…

  bizim için önemli acil olan bir soru var.. mostardan kotor’a geçişte kullanıdığınız otobüs firmasının adı nedir ve bu firmanın bileti yada durağı mostarda nerededir. çünkü çoğu firma hırvatistan üzerinden gittiği için vize gerekiyor sanırım sizin kullanığınız firma hırvatistan üzerinden gitmedi kotor’a ? direk saraybosna-karadağ sınırından geçiş yaptı diye düşündüm.

  yardımınız için şimdiden teşekkürler

  • Cansu

   Cansu

   27 Temmuz 2016 en 22:16

   Merhaba,

   Acikcasi firma ismini hatirlayamadim. Balkanlarda bu is epey ilkel. Mostardan kotora 10 saat minibusle tasidilar bizi diyebilirim.

   Bileti ise, Mostar otogardan alabilirsiniz. Alirken belirtirseniz, sanirim ona gore duzenliyorlar. Biz belirtmemistik ancak sormadilar da. Biraz sansli idik sanirim, Hirvatistan uzerinden gitmedi.

   Iyi yolculuklar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.