Şarkın Ufuklarında Yükselen Bir Değer

Güney Kore, resmî adıyla Kore Cumhuriyeti, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde kalan bir devlet. Güney Kore’nin batısında Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore bulunmakta. Ülkenin başkenti Seul. Güney Kore ılıman iklim kuşağında ve ülke arazisi dağlık topraklardan oluşmakta. Ortalama 50 milyon gibi bir nüfusa sahip.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-1

Kore tarihi M.Ö 2333 yıllında Gojoseon’un efsanevi Dan-gun tarafından kurulmasıyla başlıyor. Silla altında M.Ö 668’de Kore’deki Üç Krallığı’nın birleşmesinden sonra Kore bir devlet olarak Goryeo hanedanında ve Joseon hanedanında var olmaya devam ediyor, ta ki 1910’a, Kore İmparatorluğu Japonya’nın egemenliği altına girene kadar. Kore II. Dünya Savaşının ardından Sovyet ve ABD’nin askeri güçlerinden kurtuluşu ve işgalinden sonra, Kuzey Kore ve Güney Kore’ye bölünüyor. Güney Kore ikinci bir demokrasi olarak 1948 yılında kuruluyor.

25 Haziran 1950’de Güney Kore, Kuzey Kore’nin askeri güçleri tarafından işgale uğrar, iki taraf arasında çıkan savaş zor bir ateşkes sonrasında noktalanır. Savaştan sonra, Güney Kore ekonomisi önemli ölçüde büyür ve gelişmiş bir ekonomiye ve tam demokrasiye sahip olur. Ayrıca ülke Doğu Asya’da bölgesel güç konumundadır.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-2

Güney Kore başkanlık sistemine göre yönetilen ve on altı idari bölüm içeren bir cumhuriyet. Ayrıca ülkedeki yaşam standartları çok yüksek ve Güney Kore gelişmiş ülke statüsüne sahip. Ülke Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisine sahip. Dünya sıralamasında ise 15. sırada. Ülke’nin ekonomisi ihracata dayalı. Özellikle elektronik endüstrisi, otomotiv endüstrisi,gemi yapımı, makine endüstrisi, petrokimya ve robotik gibi sektörlerde üretim gücünü korumakta.

Bayrağı: Tegıki

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-3

Güney Kore Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı Tegıki, Çosan Krallığı döneminde benimsenmiştir. Adını eşit olarak ve kusursuz bir dengeyle ikiye bölünmüş olan ortasındaki tegık çemberinden alır. Bu simge birbirine karşıt olan ama kusursuz bir uyum ve denge oluşturan evrensel güçlerin simgesi iki zıt öğeden oluşur: yin ve yang. Üstteki kırmızı bölüm yang’ı alttaki mavi bölüm yin’i simgeler.

Bayrağın dört köşesindeki üçlü çizgiler karşıtlık ve uyumu anlatır. Sol üst köşedeki üç kesiksiz çizgi cennet ve gökyüzünü, sağ üst köşedeki iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi suyu, sol alt köşedeki iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, sağ alt köşedeki kesikli çizgiler ise yeryüzünü temsil eder. Bayrağın beyaz fonu, Kore halkının katıksız arılığını ve barışsever kişiliğini anlatır.

Bayrağın bütünü, Kore halkının evrenle uyum içinde yaşama ülküsünü simgeler. 

İklimi

Güney Kore’nin iklimi, kışın karalardan esen soğuk rüzgârların etkisinde. Kışın ülkede kar nadiren yağar. Yağmur pek görülmez. Güneşli ve açık bir hava olmasına karşın ayaz nedeniyle hava sıcaklığı çok düşer. Ülke yazları Pasifik’ten esen sıcak ve nemli muson rüzgârlarının etkisi altına girer. Güneyde Eylül ayında, ülke genelinde ise Temmuz ayında sık sık tayfunlar görülür. Temmuz ayı bütün ülkede çok yağışlı geçer. Ülkenin yüzey şekilleri iklimi etkiler. Muson rüzgârları sayesinde bitki örtüsü arasında tropikal bitkiler de yer alır. Ülkede en düşük sıcaklık ortalaması -25 °C, en yüksek sıcaklık ise 38 °C’dir. Ülkede tüm yıl boyunca gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları çok düşüktür.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-4

Eskiden ormanlarla kaplı olan ülkede denetimsiz kesim, yangın, hastalık ve savaş yüzünden ne yazık ki ormanlar oldukça azalmıştır. Kore Savaşından sonra devlet başkanının emri ile geniş alanlarda çam ormanları oluşturulmuş. Ayrıca bambu ağacı yönünden de zenginliğe sahip. Maden bakımından pek zengin sayılmaz. Fakat tungsten üretiminde önde gelen ülkelerden. Ayrıca kömür, demir, flor, grafit, altın, bakırve kurşun az miktarda çıkarılmakta.

Nüfus 2013 yılı rakamlarına göre 50,219,669’dur. Hızlı nüfus artışı bir zamanlar ciddi bir problem olmasına rağmen, başarılı aile planlaması ile doğum oranı düşürülmüş.Şu anda nüfusun % 85’i şehirlerde yaşamakta. II. Dünya Savaşı’ndan sonra 4 milyondan fazla bir nüfus Kuzey taraftan Güney’e geçiş yapmıştır. Bu aniden meydana gelen nüfus artışı Güney Kore’den gerçekleşen göçlerle birlikte dengelenmiştir.Güney Kore’de yaklaşık olarak 378.000 yabancı işçi bulunduğu ve bunun % 52’sinin yasal olmayan yollardan çalışmakta olduğu ifade edilmekte. Bu işgücünün büyük bir kısmıGüney Asya ülkelerinden gelmekte. Yabancı işçi nüfusunun çoğunluğunu Hindistan, Sri Lanka, Myanmar, Filipinler ve Sovyetler Birliği ülkelerinden gelenler oluşturmakta.En büyük şehir, aynı zamanda başken olan Seul’dür. Kore, Çin ile Japonya arasında bir köprü olmasına rağmen, kendilerine has bir kültüre sahiptirler. Köylerde yaşayan Koreliler, yüzyıllar önceki gibi giyinir ve yaşarlar. Şehirlerde yaşayanlar ise batı dünyasının etkisi altındadır.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-5

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-6
Halkın büyük kesimi Konfüçyüsçülük ve Budizm inancındadırlar. %25 kadar Hıristiyan vardır. Eğitim 6-12 yaş arasında mecburi ve ücretsizdir. Ülkede okur-yazar oranı % 92’dir. Güney Kore’de 197 üniversite ile 222 yüksek okul vardır.

Ayrıca film ve dizi sektörü çok gelişmiştir. Dünya genelinde Kore dizileri izlenmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemizde, Kore’ye olan ilgi artmıştır.

Türkiye ile arasındaki ilişkilerin sağlam ve olumlu olmasının en önemli nedeni, ülkemizin 1950 Kore Savaşı sırasında yarımadaya asker göndermesi ve çok sayıda şehit vermesi olarak görülmekte. İki ülke arasındaki ilişkilerde siyasi alanda bir sorun bulunmamakta. Hala da Güney Kore ve Türkiye uluslararası alanda birbirlerine destek vermektedirler.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-7

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-8

Güney Kore Mutfağı

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-9
İlk olarak Korean Barbecue dedikleri kendin pişir kendin ye tarzı ızgara et restoranları mevcut. Çoğu restoranda yer sofralarına rastlayabilirsiniz.

Sokakta satılan yiyecekler arasında da lezzetli seçenekler de bulunuyor. Örneğin “Dak Kkochi” denilen tavuk şişler her damağa hitap ediyor. Acılı rice cake, şişte patates cipsi ve biraz daha değişik tatlardan hoşlananlar için Fishcake, yani balıklı hamur işi benzeri bir kızartma olan “Eomuk” yenilebilecek alternatiflerden.

Korelilerin milli yemekleri “Kimchi” denilen baharatlı bir turşudur. Bu, bildiğimiz lahana turşusu ve birçok çeşidi bulunuyor. Ve her yemeğin yanında servis ediliyor. Ayrıca bizim mutfağımıza en yakın Kore yiyeceklerinden. Kimchi,

Kimchi

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-10

Beyaz lahana yaprakları ile yapılan bu turşu, sonbahar sonunda toplanır ve kış için hazırlanır. Genelde cam veya seramik bir kaba lahana yapraklan üst üste sıralanarak yerleştirilir. Yaprakların arasına tuz, baharat ve bitki kökleri konur. Bunlar, kıyılmış sebzeler, kırmızı acı biber, sarımsak ve bazen de tuzlu karidestir. Daha sonra mayalanınca turşu taşmasın diye sebzelerin üzerine küçük bir naylon örtü örtülüp bir kapakla kapatılır Kapağın üzerine, sebzeleri bastırması ve suyun üste çıkmasını sağlamak için ağırlık yapacak bir taş konur ve kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Koreliler hazırladıkları turşuları kışın donmasın diye toprağa gömerler. Hazır olduğu zaman, aynı anda ekşi ve acı olan bu turşu hem mineral hem de “C” vitamini açısından çok zengindir ve kışın taze sebzenin yerini tutar.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-11

Kore Mutfağı kendine özgü, zengin bir mutfaktır. Kore yemeklerinde sarımsak, zencefil, soya sosu, kızarmış kımızı biber, susam ve susam yağı çok kullanılır. Kore yemekleri genellikle ızgara, haşlama, buğulama, kavurma ve kızartma yöntemleri ile pişirilir. Ama en sık kullanılan yöntem tavada kızartma ve kavurmadır. Kore’nin güneyinde yemekler daha tuzlu, daha acı ve baharatlıdır. Pişirme yöntemleri de daha farklıdır. Tatlıları genellikle pirinçle yapılan hafif tatlılardır. Ayrıca siyah ve sarı susamdan yapılan kurabiyeleri de kendilerine özgüdür. Korelilerin en önemli sıcak içecekleri “Gingseng çayı”dır. Kaynamış suya gingseng tozu, bal, çam fıstığı ve kuru hurma katılarak hazırlanır.

Kore Mutfağı komşuları olan Japonya ve Çin’den aldığı yemekleri, aslına uygun olarak hazırlamıştır. Bu nedenle kendi öz mutfağı herhangi bir değişikliğe uğramamış, geleneksel yapısını korumuştur.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-12
Güney Kore Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyadaki en hızlı internet hızına sahip ülkedir. 2. sıradaki Japonya’nın internet hızından tam % 40 daha hızlıdır.

Binaların numaraları, bina yaşına göre sıralıdır. Yani 1 numaralı bina, sokağın en eski binasıdır. Yanında 2 numara olacak diye bir kaide yoktur. O yüzden adres bulmak sıkıntı olabilir.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-13

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-14

Askerlik süresi 2 yıldır. Üniversite okurken üniversiteyi dondurup, askere gidip, tekrardan okula devam edebilirler. Zaten şehirleri gezerken henüz yirmili yaşlarda olan birçok Koreli gence sokaklarda askeri üniformaları ile rastlayabilirsiniz.

Estetik konusuna oldukça sıcak bakmaktalar. Özellikle gözlerini büyüten birçok Koreli vardır. Kadınlar çift göz kapağı yaptırmaya bayılırlar. Oldukça popülerdir. Bakımlı olmaya özen gösterirler. Modayı yakından takip ederler.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-15

Yeni doğan bebek bir yaşında kabul edilir. Yani bizden bir yaş büyük gibi doğarlar.

Doğumdan önce çocuğun cinsiyetini öğrenmek yasak. Çünkü Güney Kore’de erkek çocuk olmayınca, çocuğu aldırma olayları sık görülmekte. Aslında bu durum daha önceleri yaygın olmasına rağmen devlet hala bu yasağı uygulamaya devam etmekte.

Bazı Korelilerin resmi olmayan bir de İngilizce isimleri vardır. Ayrıca ABD’yi çok seviyorlar. Herkes İngilizce biliyor ve dünyayı çok yakından takip ediyorlar.

İntihar oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisidir. 2014 yılında her 100.000 kişiden 27.3’ü intihar ettiği ifade ediliyor.

Yemek konusunda her şeye açıklar. Hatta canlı ahtapot yemek son yıllarda oldukça yaygın. Sebebi de hem sağlıklı olması hem de adrenalini arttırması.Fakat her yıl sırf canlı ahtapot yerken boğulan Koreli sayısı 20’den fazla.

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-16

Yaşlılara saygı sonsuzdur. Metrolarda yaşlılar için ayrılan bölüme kimse oturmaz. Boş olsa bile.

Dövme Güney Kore’de yasaktır. Ama yinede gizli-saklı dövme yaptırmaya devam ettikleri bir gerçek.

4 rakamı çoğu yerde kullanılmaz. Çünkü ölümü çağrıştırdığına inanılır. Apartmanlarda, asansörlerde hatta sıra numaralarında bile. Güney Koreliler de Japonlar gibi birçok batıl inançlara sahip.

Dünyanın çevresel uzunluğu bakımından en uzun metrosu, Seul metrosudur. 520 km uzunluğunda, 397 istasyonu olan dev bir ağ.

Seul Metrosu

Sarkin-Ufuklarinda-Yukselen-Bir-Deger-17

Ayrıca,

Koreliler bizim gibi yağlı yiyecekleri fazla tüketemezler. Vücutlarına ağırgeliyor, bayılanlar oluyor.
Kore’de sarhoş bayanlar pek hoş karşılanmıyor.
Korelilerin (Kadın yada erkek) yabancılarla evlenme oranı son yıllarca çok artmakta.
Çevre temizliğine çok önem veriyorlar. Sigara içenler için dışarıda özel alanlar var.
Fotoğraf çekme konusunda fazla meraklılar.
Kendinden bir yaş büyük birine bile saygı çerçevesinde hitap ederler.
Para birimleri Won’dur.
Koreli bayanlar beyaz tenli kalmaya (güneşten yanmamaya) özen gösteriyorlar.
Kore Türkiye’den vize istemiyor.
Kore’de ölüler 5-6 gün bekletilir. Ruhlarının hemen gitmediğine inanırlar.
Kore’de RESMİ YALNIZLAR GÜNÜ vardır.
Kore’de tavuk boynu yerseniz sesinizin daha güzel olacağına inanılır.
Toplum içinde yere tükürmek ve öksürüp balgam çıkarmak normal karşılanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.