Sarmaşık, Tolga Karaçelik

Sarmaşık, Tolga Karaçelik’in ilk filmi Gişe Memuru’ndan sonra ikinci uzun metraj filmi. Senaryosu da yönetmene ait olan filmin senaryo yazım süreci yaklaşık beş yıl sürüyor. Çekim aşaması ise 19 günde tamamlanıyor. Ortaya sağlam oyunculuklarla örülmüş karakterlerle ödüllere doymayan bir film çıkıyor. İçimizdeki müthiş iktidar kavgası, değişimlerimiz ve zayıflıklarımız.

Sarmaşık filmi size bir geminin içinde bir aileyi ya da bir ülkeyi sunuyor. Derdi her türlü iktidar kavgasını size yansıtmak. Karakterleriyle, metaforlarıyla çerez niyetine izleyemeyeceğiniz bir film. Oturup bu psikolojik gerilim  atmosferinde  sembollerin üstünde düşünmeniz sizdeki yansımalarını sorgulamanız gerekiyor. Üstelik film, her izleyişinizde size farklı mesajlarla tekrar göz kırpabilecek nitelikte.

tolga-karacelik-1

Özgürlüğün ortasındaki sıkışmışlığı, geminin basık atmosferinde ve koridorların geçişlerinde fazlasıyla hissediyorsunuz. Filmin açılış sahnesinde karakterleri kısaca tanıyoruz ve filmi üç bölüme ayrılmış biçimde izliyoruz. Açılış sahnesinden itibaren izleyiciye sonradan karşımıza çıkacak olan metaforlar kısa bir an gösteriliyor. Özellikle filmin 3. Bölümünde bu metaforlarla daha net bir şekilde karşılaşıyoruz.

Filmin Konusu:

Bir armatör iflas eder ve o sırada seferde olan gemisindek mürettebat gemide mahsur kalır. Zira deniz hukuku gereği gemide kalmak zorundadırlar ve hiçbir yere kıpırdayamazlar. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesine girecektir.

Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Özgür Emre Yıldırım, Seyithan Özdemir yer alıyor.

Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki üstlenirken, müzikler de Ahmet Kenan Bilgiç‘e ait.

tolga-karacelik-2

Ödülleri:

Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü 2015 – Tolga Karaçelik

Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 2015- Nadir Sarıbacak

Altın Portakal En İyi Senaryo Ödülü 2015 – Tolga Karaçelik

Altın Portakal En İyi Film Ödülü 2015 – Tolga Karaçelik, Bilge Elif Turhan

Ayrıca Tolga Karaçelik’in, dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve büyük beğeni toplayan son filmi “Sarmaşık”; İngiltere’nin en önemli festivallerinden East End Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldı.

tolga-karacelik-3

tolga-karacelik-4

tolga-karacelik-5

tolga-karacelik-6

tolga-karacelik-7

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.