‘Savaş’ Olmasaydı…

”Tarihte ilk kez bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip burası benimdir diyen ve buna inanacak kadar saf insanlar bulabilen ilk insan, uygar toplumun gerçek kurucusu oldu. O zaman biri çıkıp çitleri söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da insanlara; sakın dinlemeyin bu sahtekarı meyvalar herkesindir toprak hiç kimsenin değildir ve bunu unutursanız mahvolursunuz diye haykırsaydı işte o adam insan türünü nice suçlardan, nice savaşlardan, nice cinayetlerden kurtaracaktı.” (J. J. ROUSSEAU)

 ‘Savaş’ denilen olgu, koltuklarımızda yayıla yayıla ekranlara kilitlendiğimiz bir simülasyondan ibaret değildir. Işın kılıçları veya ses efektleri eşliğinde zevk duyulacak bir bilgisayar oyunu da olmamıştır hiçbir zaman. Savaş, kinle dolu olmaktır. Savaş söz konusuysa “kana kan!” diye bağırırken bulursunuz kendinizi. Savaş söz konusuysa, saçlarınızın arasından geçen mermiyi hissetmeye çalışırsınız. Sevdiklerinizin birkaç saat sonra hala hayatta kalıp kalmayacağını bilemezsiniz. Savaş demek, tüm yaşamsal enerji kaynaklarından yoksun bir mahrumiyet hali demektir. Eğer savaş söz konusuysa aynalara daha dikkatli bakarsınız ve gördüğünüz tek şey kendinize duyduğunuz nefret olur.
Oğuzhan Cin’in çizimleriyle savaşın olmadığı bir dünyayı daha kolay hayal edebilmek dileğiyle…

savasolmasaydi-2
savasolmasaydi-3
savasolmasaydi-4
savasolmasaydi-5
savasolmasaydi-6
savasolmasaydi-7
savasolmasaydi-8
savasolmasaydi-9
savasolmasaydi-10
savasolmasaydi-11

İçimizin imârını sanat vesilesiyle yapabileceğimize inanıyorum. Kendi hikayemi didik didik ederken başkalarına da anlatacak hikayeler biriktiriyorum. Bu yüzden 2015 yılından beri Sanat Karavanı ailesinin içerisindeyim. Aynı zamanda hukuk fakültesi mezunuyum. Tanpınar’ın dizeleri ile bitireyim: ”Rahatını bozduk zavallı bir taşın / eşyanın uykusundan uyandırdık / varlığın çarkına takıldı hiç yere.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
SİNEMAYLA İLK RANDEVU

Sinema, artık çoğumuzun hayatının bir parçası haline geldi. Bazen arkadaşlarla yapılacak güzel bir aktivite, bazen romantizmin bir parçası, bazen de...

Kapat