Evlat Olsa da Hiç Sevilmeyen Tanrı: Ares

Ares Kimdir

Yunan mitolojisinin en sevilmeyen tanrısı olarak bilinen Ares’in hakkında tüm bilinenleri siz değerli Sanat Karavanı okurları için bir araya getirdik. Peki, evlat olsa da hiç sevilmeyen Savaş Tanrısı Ares kimdir? Neden insanlar ve Olimposlu Tanrılar tarafından sevilmemektedir?

Savaş Tanrısı Ares Kimdir?

Antik Dönemlerde savaş meydanları; karışıklığın vahşetin ve zorbalığın kol gezdiği yerlerden biriydi. Kaosun ve kargaşanın bir dakika bile eksik olmadığı savaş meydanları Savaş Tanrısı Ares’in de en sevdiği mekanlardan biriydi.

Yunan Mitolojisinde evlat olsa da hiç sevilmeyen tanrı olarak da bilinen Ares, savaş meydanlarında her iki tarafı kışkırtır, savaşları daha vahşi ve kanlı hale getirirdi. Bu yönünden dolayı Tanrı Ares, hem Olimposlu hem de insanlar tarafından pek sevilmemektedir.

Savaş Tanrısı Ares kimdir?

Savaşın sembollerinden biri olan Ares, ayrıca Zeus ile Hera’nın oğlu olarak doğan ve on iki Olimposludan biridir. Roma’da Mars olarak bilinen Tanrı Ares, Barış tanrıçası olan Athena’nın tam zıddıdır. Ares’in amacı barıştan çok toplumları birbirine düşürmektir. Bu yüzden sık sık kardeşi Athena ile karşı karşıya gelmiştir.

Yunun Mitolojisi’nde Athena ile giriştiği mücadeleler ve sevgilisi Afrodit ile olan kaçamakları ile tanınan Ares’in sembolü ise yaban domuzu, miğfer ve akbabadır.

Kaba kuvvetin, gereksiz şiddetin, korkunun ve savaşların tanrısı Ares’in sevilmemesindeki en büyük neden ise, sebepsiz yere çıkartmış olduğu savaşlar olarak gösterilmektedir.  Rivayetlere göre Ares’in sebep olduğu savaşlarda milyonlarca insan sebepsiz yere birbirleri ile savaşmış ve hayatını kaybetmiştir.

Ares Kimdir

Ares, öylesine nefret dolu öylesine kargaşayı seven bir tanrıydı ki, hatta annesi Hera babası Zeus tarafından da nefret duyuluyordu. Korkuyu ve korkunun getirdiği acıdan oldukça zevk duyan Savaş Tanrısı Ares, aynı zamanda oldukça fizikli ve güçlü birisiydi.

Hakkında anlatılan mitlere göre Ares, mantıktan ve bilginlikten uzak birisiydi.  Rivayetler doğrultusunda Ares, savaşlarda kritik stratejik planlamalar yapamıyor ve mantıklı hareket edemiyordu. Buradan da yola çıkarsak Tanrı Ares’in tanrılıktan uzak biri olduğunu söyleyebiliriz.

Şu zamana kadar Ares’in ne kadar nefret edildiğini ve kötülük dolu biri olduğunu söyleyip durduk. Tabi, herkes tarafından nefret edilen Ares’i seven bir topluluğun olduğunu da belirtmekte yarar var.

Bu kısımda belirtilenlere göre Savaş Tanrısı, Trakya bölgesinde yaşayan ”Traklar” adı verilen toplum tarafından bir hayli seviliyordu. Trakların Ares’i sevmesindeki en büyük nedense savaşları sevmesi olarak karşımıza çıkıyor. Savaş Tanrısı Ares kadar savaşçı bir topluluk olan Traklar, genelde ağır kılıçlarıyla ve barbarca savaşlarıyla tanınırlar. Bu yüzden Traklar Ares’e tapardı.

Amazon Kadınları

Amazon Kadınları

Bir diğer rivayete göreyse Ares’e tapan diğer bir topluluğun ise Amazon Kadınları olduğudur. Mitlere göre Amazon Kadınları’nın tek sevdiği erkek Ares’ti. Bu topluluk için savaş kavramı büyük bir önem taşıyordu. Bu kadınların hüküm sürdüğü topraklarda herhangi bir erkek bulunmuyordu. Fakat, Amazon Kadınları söylentilere göre soylarını devam ettirebilmek adına yabancı kişilerle veya gezginlerle çiftleşirlerdi. Böylece, Amazon Kadınları soyunu devam ettirirdi.

Bu kadınlar için hamile kaldıktan sonra en önemli husus ise dünyaya kız çocuğu getirmekti. Eğer, dünyaya erkek çocuk getirirlerse ya öldürüyorlardı ya da büyütüp kendilerine köle yapıyorlardı.

Oldukça ilginç ve garip bir topluluk olduğu söylenen Amazon Kadınları’nın tek sevdiği ve taptığı erkek yukarıda belirtiğimiz gibi Tanrı Ares’ti. Çünkü, Amazon Kadınları savaş ve kaos konusunda Ares ile hem fikirlerdi.

Ares ve Afrodit

Ares ve Afrodit

Ares ve Afrodit Aşkı

Yazımızın başında hatırlarsanız Ares’in Afrodit ile yaşamış olduğu kaçamaklardan bahsetmiştik. Olimposlu ve ölümlü insanlar tarafından nefretle karşılanan Ares’i tek seven tanrı ise güzellik tanrıçası Afrodit’tir. Hatta bu ilişki, Homeros’un Odysseia eserinde anlatılır. O sırada Hephaistos’la evli olan güzellik tanrıçası savaş tanrıçasıyla ilişkiye girerek kocasını aldatır.

Bu yasak ilişkiyi öğrenen Hephaistos, Ares ve Afrodit’i uygunsuz anlarında bir ağ tuzağına düşürür ve onları bu uygunsuz hallerinde bütün tanrıların önüne götürerek alay eder. Bu yasak aşkın sonunda ise Phobos (Bozgun), Deimos (Korku) ve Harmonia doğar.

Ares Kimdir? – Ares ve Savaşları

Ares, belirtiğimiz gibi savaşlarda stratejilere önem vermiyordu. Bu yüzden girdiği tüm savaşlardan galip ayrılamamıştır. Çünkü Ares bir savaş tanrısından ziyade, körü körüne savaşmayı simgeliyordu. Hal böyle olunca da karşısındaki rakibi zeki ve planlı birisi olursa Ares ile baş edebiliyordu.

Bu konuda Ares’in karşısına çıkan en büyük rakibi ise üvey kardeşi Athena’dır. Anlatılan mitlere göre Athena savaşı, anlaşmazlıkları çözmek, ılıman ve barışçıl bir yol bulabilmek adına kullanıyordu.

Birbirinin tam zıttı olan kardeşler bu yüzden savaş meydanlarında da sık sık karşı karşıya geliyorlardı. Yine anlatılan bir mite göre Truva Savaşı sırasında Athena, Yunanlıların tarafında yer alırken, Ares ise Truva güçlerinin yanında yer almıştır.

Yunanlılar tarafından nefretle bakılan Tanrı Ares, Yunanlılardan göremediği ilgiliyi Romalılardan görmüştü. Roma mitolojisinde Mars olarak bilinen Ares, Romulus ve Remus’un da babasıdır. Romulus’un babası olmasından dolayı Romalılar Ares’i ataları gibi görmektedirler. Hatta o dönemlerde Romalılar savaşa çıkmadan önce Ares’e dua eder ve güç dilerlerdi.

Daha sonrasında ise Hristiyanlık inancının Roma İmparatorluğu’nda baş göstermesiyle beraber mitolojik ögelerin ve mitlerin etkisi azalmaya başladı.

Ancak, günümüz dünyasında mitolojik ögeler ve karakterler halen birçok kişi tarafından takip edilmeye ve inanılmaya devam ediyor. Hatta bu tanrılar birçok filme ve oyuna konu da olmuşlardır. Buradan da anlayacağınız üzere mitolojik ögeler, popüler kültürlerde de kendine bir yer bulabilmişlerdir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu konuda Yunun mitolojisinin sevilmeyen Savaş Tanrısı Ares kimdir sorusunun cevabını elimizden gelebildiğince vermeye gayret gösterdik. Eğer, bu tür mitolojik konulara ilginiz var ise ”İskandinav Mitolojisi: Başlıca Tanrılar, Tanrıçalar ve Efsaneler” yazımıza da bir göz atmanızı öneririm.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.